Spółka partnerska doradców podatkowych
Podmioty uprawnione do założenia spółki partnerskiej; wykaz wolnych zawodów (art. 88 k.s.h.)
Zgodnie z art. 27 ustawy o doradztwie podatkowym w dniu 5 lipca 1996r. (tj. Dz. U. z 2008r. Nr 73, poz. 443 ze zm.), na którą powołuje się skarżący doradca podatkowy wykonuje zawód doradcy między innymi jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem spółki komandytowo - akcyjnej (ust. 1 pkt 1 a). W myśl natomiast powołanego w skardze art. 86 § 1 kodeksu spółek handlowych spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmę.
Przepisy dla powołanych wyżej ustaw określają formy w jakich doradca podatkowy może wykonywać swój zawód, jednakże w żaden sposób nie zmieniają statusu doradcy podatkowego jako osoby fizycznej w ramach stosunku pełnomocnictwa, w szczególności mając na uwadze jednoznaczną treść art. 137§1 o.p. Wykonywanie przez doradcę podatkowego swojego zawodu w formie uczestnictwa w spółce niemającej osobowości prawnej nie oznacza zatem, że to spółka partnerska jest podmiotem stosunku pełnomocnictwa.
Z powyższego wynika, że pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym może być wyłącznie osoba fizyczna.
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 października 2009 r., I SA/Wr 797/09
Standard: 51443 (pełna treść orzeczenia)
Wykonywanie przez doradcę podatkowego swojego zawodu w formie uczestnictwa w spółce niemającej osobowości prawnej nie oznacza zatem, że to spółka (w tym wypadku spółka partnerska) jest podmiotem stosunku pełnomocnictwa. Jakkolwiek więc pełnomocnik strony wykonywał wolny zawód doradcy podatkowego w spółce partnerskiej, to pełnomocnikiem strony w postępowaniu nie była spółka partnerska, ale K. M. oraz J. M. – osoby fizyczne. Doręczenie pełnomocnikowi Spółki decyzji (i innych pism w postępowaniu) powinno zatem mieć miejsce w trybie art. 148 o.p., tj. właściwym dla doręczania pism osobom fizycznym.
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 lipca 2009 r., I SA/Wr 372/09
Standard: 51447 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 51445