Zakaz obejmowania, nabywania i przyjmowania w zastaw własnych udziałów przez spółkę (art. 200 k.s.h.)
Prawa i obowiązki wspólników (art. 174 - 200 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Skoro zgodnie z art. 200 § 1 K.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów, za wyjątkiem – między innymi – nabycia udziałów w celu ich umorzenia, twierdzenie, że umowa nabycia udziałów w celu ich umorzenia nie jest umową sprzedaży może być warunkowo uznane za trafne tylko z zastrzeżeniem, że umowę tę należy uznać za odpłatne zbycie udziałów, gdyż udziałowiec spółki w następstwie wyzbycia się własności udziałów uzyskuje określone przysporzenie pieniężne; czynność taka niewątpliwie stanowi więc odpłatne zbycie udziałów, a nie jakąkolwiek inna czynność prawną. To, że takie zbycie ma charakter swoisty, ponieważ następuje wyłącznie na rzecz spółki i jego następstwem jest umorzenie udziałów stanowiących przedmiot zbycia, nie zmienia istoty tej czynności prawnej, którą jest właśnie odpłatne zbycie udziałów.
Wyrok NSA z dnia 7 marca 2018 r., II FSK 746/16
Standard: 51088 (pełna treść orzeczenia)
Chociaż art. 200 § 1 k.s.h. przewiduje wyjątki od ogólnej zasady niedopuszczalności nabywania przez spółkę własnych udziałów, to należy pamiętać, że wyjątki te są taksatywnie wyliczone i nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Wprowadzona w powołanym przepisie zasada ma na celu ochronę wierzycieli spółki przed zmniejszaniem jej majątku.
Dopuszczalne jako wyjątek nabycie udziałów w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, przewidziane jest jedynie w przypadku takich roszczeń, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 czerwca 2013 r., I ACa 288/13
Standard: 51086 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 51087
Standard: 51089
Standard: 51091
Standard: 51092