Uprawnieni do dywidendy
Uprawnieni do dywidendy; dzień dywidendy (art. 193 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Uprawnionym do dywidendy za dany rok są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli w dniu powzięcia uchwały poprzedni uprawniony z udziałów nie żyje, dywidenda przypada jego spadkobiercom z tytułu uczestnictwa w spółce.
Przepis art. 193 § 1 k.s.h. stanowi jednoznacznie, że uprawnionymi do dywidendy za dany rok są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W dniu podjęcia takiej uchwały tj. 29 grudnia 2010 r. wspólnikiem spółki nie był zmarły w dniu 23 lutego 2010 r. K.J., ale byli nimi jego spadkobiercy. To im, z uwzględnieniem przekazanej zaliczki i zaliczeniem jej na dywidendę należą się dywidenda z tytułu uczestnictwa w spółce, a nie z tytułu spadkobrania.
Postanowienie SN z dnia 8 maja 2019 r., V CSK 109/18
Standard: 51046 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 193 § 1 k.s.h. uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy , którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Prawo do dywidendy przysługuje wspólnikom a nie udziałom, zatem aby być podmiotem uprawnionym do nabycia prawa do wypłaty dywidendy trzeba być wspólnikiem, a zatem mieć zdolności prawną (art. 8 kc).
Wyrok SO w Bydgoszczy z dnia 30 stycznia 2015 r., VIII Ga 225/14
Standard: 50936 (pełna treść orzeczenia)