Wezwanie do usunięcia braków po zarejestrowaniu spółki (art. 172 k.s.h.)
Powstanie spółki z o. o. (art. 151 - 173 k.s.h.)
Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 15 marca 1991 r., III CZP 13/91, której nadał moc zasady prawnej, wyjaśnił, że w razie uchylenia postanowienia o wpisie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru handlowego konieczne staje się wykorzystanie drogi przewidzianej w art. 173 k.h. Uchylenie takiego postanowienia należy rozumieć jako ustalenie, że po zarejestrowaniu spółki stwierdzone zostały "braki, wynikłe z niedopełnienia przepisów prawa" (art. 173 § 1 k.h.). Sąd rejestrowy jest związany tym stwierdzeniem w tym sensie, że nie może przyjąć, iż wspomniane braki nie wystąpiły. Sąd rejestrowy powinien zatem z urzędu podjąć postępowanie naprawcze przewidziane w art. 173 § 1 k.h., wezwać spółkę do usunięcia braków i wyznaczyć jej w tym celu odpowiedni termin. Usunięcie braków, jeżeli nastąpi w terminie wyznaczonym przez sąd rejestrowy, skutkuje wydaniem postanowienia zarządzającego ponownie wpis.
W świetle tego wywodu, uchylenie postanowienia sądu rejestrowego zarządzającego wpis do rejestru handlowego (obecnie do Krajowego Rejestru Sądowego) i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania nie stanowi podstawy do wykreślenia spółki przez sąd rejestrowy.
Kierując się taką wykładnią art. 173 § 1 k.h., którego treść zbieżna jest z art. 172 § 1 k.s.h., uznać należy, że uchylenie postanowienia zarządzającego wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru handlowego (obecnie do Krajowego Rejestru Sądowego), nie skutkuje wykreśleniem tego podmiotu z rejestru oraz nie prowadzi do zmiany charakteru ponownie wydanego postanowienia. Nadal jest to postanowienie wydane na skutek złożonego wniosku o zarejestrowanie spółki w rejestrze handlowym, współcześnie określanego jako wniosek o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Ponownie wydane postanowienie o wpisie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru, stanowi podstawę dla wpisu istniejącego już w rejestrze. Postanowieniem tym nie dokonuje się zmiany wpisu istniejącego w rejestrze; nie ma ono nic wspólnego z postanowieniem, które sąd rejestrowy wydaje w wyniku uwzględnienia wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu już wpisanego.
Postanowienie SN z dnia 11 października 2001 r., IV CZ 140/01
Standard: 50852 (pełna treść orzeczenia)