Umowa spółki handlowej
Umowa spółki handlowej (art. 3 k.s.h.)
Wytoczenie przez spółkę akcyjną – w toku sprawy z powództwa akcjonariusza o ustalenie nieważności umowy sprzedaży nieruchomości należącej do tej spółki – powództwa o odszkodowanie za utratę możliwości odzyskania własności nieruchomości przeciwko osobom, które nie występują po stronie pozwanej w sprawie zainicjowanej przez akcjonariusza, nie oznacza, że dotychczasowy powód utracił interes prawny w żądaniu ustalenia nieważności umowy (art. 189 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 18 marca 2011 r., III CSK 127/10
Standard: 70670 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 3 k.s.h. przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.
Umowa spółki pełni podwójną rolę: jest jednym z warunków powstania spółki, a po jej powstaniu (wpisaniu do rejestru spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, zawiązaniu spółek kapitałowych) stanowi ustrojową podstawę funkcjonowania spółek.
Umowa spółki zawierana w celu utworzenia spółki opiera się na zgodnym oświadczeniu woli wspólników, którzy zobowiązują się wnieść wkłady do tworzonej spółki oraz współpracować w inny sposób, gdy tak stanowi umowa (statut) spółki. Zgodnie z art. 4 § 2 k.s.h. ilekroć w kodeksie spółek handlowych mowa jest o umowie spółki należy przez to rozumieć także akt założycielski w jednoosobowej spółce kapitałowej.
Stroną umowy spółki są wspólnicy, którzy przez podpisanie umowy spółki powodują powstanie podmiotu trzeciego. Nie wpływa to jednak na okoliczność, że umowa spółki jest czynnością przysparzającą i to właśnie spółka jako nowo utworzony podmiot jest beneficjentem zawartej umowy.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2006 r., I ACa 139/06
Standard: 50820 (pełna treść orzeczenia)