Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie przedmiotu działalności spółki

Umowa spółki z o.o. i jej essentialia negotii (art. 157 k.s.h.)

Przez przedmiot działalności, należy rozumieć określone przez wspólników Spółki L. i wyznaczone przez nich w umowie spółki z o.o. dopuszczalne ramy działalności powołanej struktury organizacyjnej. Można stwierdzić, że przedmiot przedsiębiorstwa wyznacza zakres transakcji spółce z o.o. ukształtowany wolą wspólników.

Wyrok SN z dnia 2 lutego 2006 r., II CK 401/05

Standard: 50725 (pełna treść orzeczenia)

Przedmiot przedsiębiorstwa powinien być na tyle skonkretyzowany, by było możliwe wykonanie przez sąd obowiązku badania, czy zgłoszenie spółki z o.o. do rejestru handlowego jest zgodne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Określenie tego przedmiotu bardzo ogólnie, np. "działalność handlowa", uniemożliwiałoby wykonanie przez sąd nałożonego nań obowiązku, gdyż brak byłoby kryteriów oceny legalności działania, spółki, skoro działalnością handlową jest również handel np. narkotykami.

Przedmiot przedsiębiorstwa powinien być również na tyle skonkretyzowany, by zapewnić bezpieczeństwo obrotu, aby nie wprowadzać w błąd (kontrahentów).

Nie można jednak wymagać, aby przedmiot przedsiębiorstwa był określony bardzo szczegółowo, gdyż wtedy, jakakolwiek drobna nawet zmiana profilu działalności gospodarczej wymagałaby zmiany umowy spółki z o.o. i wpisu tej zmiany do rejestru, co utrudniałoby szybkie dostosowanie się spółki z o.o. do zmieniających się potrzeb rynku.

Powyższym wymaganiom odpowiada określenie przedmiotu przedsiębiorstwa, jakie na tle kodeksu handlowego przyjmowało międzywojenne piśmiennictwo, a mianowicie wskazanie w umowie spółki z o.o. rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Pojęcie rodzaju działalności gospodarczej jest określone i wskazuje: w zakresie produkcji, produkcję przedmiotów posiadających cechy do siebie zbliżone, np. produkcja materiałów budowlanych; w zakresie usług, usługi o cechach do siebie zbliżonych, np. naprawa sprzętu gospodarstwa domowego; w zakresie handlu, handel towarami o cechach do siebie zbliżonych, np. handel artykułami chemicznymi.

Określenie przedmiotu przedsiębiorstwa, przynajmniej rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, jest więc wystarczające do wpisania spółki z o.o. do rejestru handlowego.

Uchwała SN z dnia 21 kwietnia 1989 r., III CZP 24/89

Standard: 51895 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 143 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51896

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.