Swoboda we wnoszeniu wkładu do spółki jawnej i jego przedmiot

Wkład wspólnika w spółce jawnej (art. 48 k.s.h.)

Biorą pod uwagę treść przepisów art. 48 i art. 49 k.s.h. stwierdzić należy, że w umowie spółki należy określić przedmiot wkładu i jego wartość. Natomiast woli wspólników ustawodawca pozostawił określenie zasad, wielkości, sposobu i rodzaju wnoszonych wkładów.

Jak wskazuje się w literaturze niejednoznaczne traktowanie udziału w spółce osobowej doprowadziło do wprowadzenia regulacji odnoszących się do udziału kapitałowego. Skoro tak, to obecnie przyjmuje się, że wspólnik posiada udziały w majątku spółki (udział kapitałowy), który odpowiada wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. Doszło więc do powiązania udziału kapitałowego z wkładem rzeczywiście wniesionym do spółki. Wspólnicy posiadają określone przepisami kodeksu uprawnienia dotyczące majątku spółki i w przypadku majątku założycielskiego tworzonego z wkładów są to udziały kapitałowe, a w przypadku mienia nabytego przez spółkę w czasie jej istnienia - udział w zysku

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2016 r., II GSK 2961/14

Standard: 50616 (pełna treść orzeczenia)

Wkład wspólnika nie został wyraźnie w kodeksie spółek handlowych zdefiniowany. Jednakże treść art. 48 i 49 k.s.h. przewiduje swobodę we wnoszeniu wkładu. Wkładem do spółki osobowej mogą być więc prawa, usługi, świadczenie pracy, które z punktu widzenia wspólników są przydatne dla spółki.

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2016 r., II FSK 3014/14

Standard: 50615 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 103 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50617

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.