Wykazanie w procesie statio fisci i pełnomocnictwa procesowego Skarbu Państwa
Wykazanie przez pełnomocnika umocowania do reprezentowania mocodawcy; forma pełnomocnictwa (art. 89, art. 68, art. 126 § 3 k.p.c.) Podejmowanie czynności procesowych za Skarb Państwa (art. 67 § 2 k.p.c.)
W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu (art. 89 § 2 k.p.c.). Skoro w takim wypadku ustawodawca przewidział nawet uprawnienie strony do ustnego udzielenia pełnomocnictwa, to argumenty natury systemowej i logicznej wskazują na to, że jeżeli umocowanie i zatrudnienie potwierdził na posiedzeniu jawnym ustnie piastun organu strony, uprawniony do zatrudniana pracowników, w obecności zainteresowanego oświadczającego przed sądem, że jest pracownikiem i znalazło odzwierciedlenie w zapisie protokołu rozprawy, to fakt zatrudnienia tego pracownika w rozumieniu art. 87 § 2 k.p.c., został wykazany.
Postanowienie SN z dnia 6 października 2010 r., II CZ 102/10
Standard: 81541 (pełna treść orzeczenia)
W świetle art. 67 § 2 i art. 68 k.p.c. organ państwowej jednostki organizacyjnej podejmujący czynności procesowe za Skarb Państwa obowiązany jest wykazać swoje umocowanie stosownym dokumentem przy pierwszej czynności procesowej; w przypadku ustanowienia pełnomocnika procesowego, pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej przedłożyć sądowi pełnomocnictwo i stosowny dokument potwierdzający umocowanie organu państwowej jednostki organizacyjnej, który udzielił pełnomocnictwa do działania w imieniu mocodawcy; stosownym dokumentem wykazującym to umocowanie jest akt powołania lub inny akt równorzędny potwierdzający powierzenie określonej osobie pełnienie funkcji organu państwowej jednostki organizacyjnej.
Mocodawcą w sprawie jest Skarb Państwa, Wojskowe Biuro Emerytalne jest państwową jednostką organizacyjną z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie (art. 67 § 2 k.p.c., czyli statio fisci Skarbu Państwa; dyrektor Biura - jest organem tej jednostki, podejmującym za Skarb Państwa czynności procesowe (art. 67 § 2 k.p.c.); zaś dokumentem potwierdzającym umocowanie konkretnej osoby do działania jako organu tej jednostki organizacyjnej - jest akt powołania danej osoby na to stanowisko lub inny akt równorzędny. Ten ostatni dokument winien być - stosownie do art. 68 k.p.c. -przedłożony sądowi, jeśli czynności procesowej dokonuje sam organ, zaś w razie ustanowienia pełnomocnika, winien on przedłożyć pełnomocnictwo i akt powołania lub inny dokument równorzędny potwierdzający powierzenie danej osobie pełnienie funkcji organu określonej państwowej jednostki organizacyjnej.
Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2009 r., I CSK 304/08
Standard: 50520 (pełna treść orzeczenia)