Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalny zakres poszerzenia uprawnień rady nadzorczej (art. 220 i 384 k.s.h.)

Rozszerzenie uprawnień rady nadzorczej (art. 220 k.s.h. i art. 384 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Jeżeli statut spółki rozszerza kompetencje rady nadzorczej, przewidując obowiązek uzyskania przez zarząd jej zgody na dokonanie określonych czynności, niedopuszczalne jest scedowanie tej kompetencji rady na walne zgromadzenie spółki.

W sprawie walne zgromadzenie przejęło kompetencję rady nadzorczej do wyrażenia zgody na proponowaną przez zarząd czynność w postaci umorzenia udziałów w spółce k., naruszając w ten sposób postanowienia statutu pozwanej spółki. Stwarzało to powodowi podstawę z art. 422 § 1 k. s. h. do zaskarżenia podjętej przez ten organ uchwały do sądu.

Wyrok SN z dnia 29 kwietnia 2015 r., IV CSK 476/14

Standard: 65361 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Przepisy art. 219 § 2 i art. 375[1] k.s.h. stanowią wyjątek od ogólnej reguły zezwalającej na rozszerzenie uprawnień rady, wynikającej z art. 220 i art. 384 § 1 k.s.h. W tym sensie zarówno art. 219 § 2 jak i art. 375[1] k.s.h. mogą być uznane za lex specialis w stosunku do regulacji zezwalającej na rozszerzenie uprawnień rady.

Jako całość, przepisy te rozgraniczają funkcje zarządzające od funkcji nadzorczych i kontrolnych. Na gruncie k.s.h. rada nadzorcza ma prawo oddziaływania na aktywność zarządu, ale nie w formie wiążącej (tj. w formie wiążących poleceń). Tak więc prawna możliwość rozszerzenia uprawnień rady nadzorczej, nie jest tożsama z prowadzeniem spraw spółki, gdyż jest to wyłączna kompetencja zarządu spółki.

Nadzór rady nadzorczej w żadnym wypadku nie może przerodzić się w stosunek podległości służbowej, w którym nadzorowany zarząd zostałby zobowiązany do wykonywania poleceń rady nadzorczej.

Stały nadzór nad spółką (zarówno przez wspólników, ustanowioną radę nadzorczą czy komisję rewizyjną) może być realizowany w szerokim zakresie i obejmować różne płaszczyzny działalności nadzorowanego podmiotu, ale kończy się w miejscu, w którym konkretyzują się kompetencje zarządu do prowadzenia spółki, tj. zarządzania sensu stricte przedsiębiorstwem.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2011 r., VI SA/Wa 537/11

Standard: 50494 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.