Ustawowe prawo kontroli wspólnika (art. 212 k.s.h.)
Prawo kontroli wspólnika z o.o. (art. 212 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wykonywanie prawa kontroli przez wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialności nie może być iluzoryczne, musi mieć on zapewnioną realną możliwość jej przeprowadzenia, co przy wielości dokumentów wymaga utrwalenia ich obrazu.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 26 października 2020 r., V AGa 36/19
Standard: 51568 (pełna treść orzeczenia)
Prawo wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do indywidualnej kontroli jest uregulowane w art. 212 § 1 k.s.h. Odpowiada mu obowiązek spółki umożliwienia realizacji tego prawa. Uprawnienie to ma charakter względny, możliwa jest bowiem odmowa jego realizacji w wypadku uzasadnionej obawy, że wspólnik wykorzysta wyjaśnienia zarządu oraz księgi i dokumenty w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi spółce znaczną szkodę (art. 212 § 2 k.s.h.). Wspólnik, któremu zarząd spółki odmówił udzielenia wyjaśnień i udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki, może zaskarżyć odmowę do sądu rejestrowego (art. 212 § 2 - 4 k.s.h.).
Prawo wspólnika do indywidualnej kontroli i odpowiadający mu obowiązek spółki ma niewątpliwie związek z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji wykonanie zobowiązania polegającego na okazaniu dokumentów następuje w siedzibie przedsiębiorstwa, skoro miejsce to może być inaczej oznaczone, albo właściwość zobowiązania może nakazywać jego wykonanie w innym miejscu.
Prawo kontroli spółki z o.o. i odpowiadający mu obowiązek wskazuje, że kontrola ta najpełniej może zostać zrealizowana w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej przez pozwaną spółkę, skoro właśnie w tym miejscu, a nie w miejscu jedynie formalnie oznaczonej siedziby znajduje się jej biuro i przechowywane są dokumenty obrazujące jej działalność.
Wyrok SN z dnia 17 maja 2018 r., V CSK 322/17
Standard: 66431 (pełna treść orzeczenia)