Ustanowienie i odwołanie prokury (art. 41 k.s.h.)
Stosunki wewnętrzne spółki (art. 37 - 57 k.s.h.)
W spółkach osobowych może odwołać prokurę każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki (art. 41 § 2 w zw. z art. 89, 103, art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h.), natomiast w spółkach kapitałowych każdy członek zarządu (art. 208 § 7 i art. 371 § 5 k.s.h.)
Oparcie umocowania prokurenta na stosunku szczególnego zaufania pomiędzy podmiotem reprezentowanym a prokurentem przejawia się m.in. właśnie w tym , że prokura może być w każdym czasie odwołana. Przepis jest w tym zakresie przepisem bezwzględnie obowiązującym.
Bez znaczenia dla dopuszczalności odwołania prokury w dowolnym terminie pozostają ustalenia poczynione pomiędzy przedsiębiorcą a prokurentem odnośnie do okresu, na jaki prokura została udzielona. Podobnie, znaczenia takiego nie ma zobowiązanie się przedsiębiorcy wobec prokurenta, że prokura nie zostanie odwołana. Co więcej nie jest wymagane nawet podanie przyczyn odwołania prokury .
Wyrok SO w Krakowie z dnia 17 kwietnia 2019 r., IX GC 843/18
Standard: 50347 (pełna treść orzeczenia)
Udzielenie prokury jest czynnością z zakresu reprezentacji spółki i odbywa się zgodnie z przyjętymi w spółce zasadami reprezentacji.
Ustanowienie prokury stanowi podstawę do udzielenia prokury konkretnej osobie fizycznej. Udzielenie prokury musi być następstwem ustanowienia prokury, a odbywa się w formie pisemnej zgodnie z zasadami reprezentacji przyjętymi w danej spółce. "Jednakże udzielenie prokury bez wymaganej zgody lub niezgodnie z treścią decyzji nie powoduje nieważności czynności prawnej udzielenia prokury. Jest ona skuteczna, natomiast osoby uprawnione do reprezentacji ponoszą odpowiedzialność kontraktową wobec spółk
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 października 2014 r., VI SA/Wa 1192/14
Standard: 50445 (pełna treść orzeczenia)