Przemoc w rodzinie w rozumieniu art. 2 pkt 2 u.p.p.r.
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Na legalną definicję „przemocy w rodzinie” zawartą w art. 2 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Składa się na kilka istotnych elementów.
Po pierwsze, przemocą może być nie tylko zachowanie, które się powtarza, lecz także pojedyncze. Po drugie, może to być działanie, to jest dokonanie jakiejś czynności lub zaniechanie, czyli niepodjęcie działania, niewykonanie jakiejś czynności. Po trzecie, zachowanie to ma być umyślne. Kolejnym elementem tej definicji jest kwestia naruszenia praw lub dóbr osobistych osób wymienionych w art. 2 pkt 1 ustawy.
Te elementy składają się niejako na pierwszą część definicji, po której następuje przykładowe (ustawodawca używa terminu „w szczególności”) wyliczenie ewentualnych konsekwencji takiego zachowania, którymi mogą być: narażenie tych osób na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszenie ich godności, nietykalności cielesnej, wolności, w tym seksualnej, spowodowanie szkód na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołanie cierpień i krzywd moralnych u osób dotkniętych przemocą.
Sposób sformułowania tej definicji dowodzi jednoznacznie, że ustawodawca chroniąc dobro jakim jest rodzina dostrzegł występowanie przemocy także w postaci psychicznej, a nie tylko fizycznej.
Uchwała SN z dnia 31 marca 2021 r., I KZP 7/20
Standard: 50214 (pełna treść orzeczenia)