Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Likwidatorzy spółki jawnej (art. 70 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

W uchwale z 20 listopada 2008 r., III CZP 111/08 Sąd Najwyższy przyjął, że na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia spółki jawnej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie. W uzasadnieniu wskazał, że lukę wypełniającą brak przepisów regulujących kwestię wynagrodzenia tego likwidatora należy wypełnić przez odpowiednie zastosowanie – w drodze analogii – art. 165 ust. 4 Prawa upadłościowego i naprawczego (obecnie art. 166 ust. 4 Prawa upadłościowego), przewidującego dopuszczalność zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego oraz zarządcy. Sąd Najwyższy krytycznie odniósł się do stanowiska wyrażonego we wcześniejszej uchwale z 15 stycznia 1998 r., IIII CZP 58/97, stwierdzającej, że na postanowienie określające wysokość wynagrodzenia likwidatora, ustanowionego przez sąd w wyroku orzekającym rozwiązanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością, nie przysługuje środek odwoławczy. Wskazał przy tym, że uchwała ta została podjęta w innym, nieaktualnym kontekście prawnym.

Skład orzekający aprobuje stanowisko zaprezentowane w uchwale w sprawie III CZP 111/08.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuję się dopuszczalność stosowania mechanizmu analogiae legis w kwestiach procesowych, dotyczących dopuszczalności wniesienia środka odwoławczego. Stojąc na gruncie tego zapatrywania, odpowiedzi na pytanie o sąd właściwy do rozpoznania zażalenia na postanowienie w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki osobowej, wobec braku przepisów regulujących tę kwestię, należy poszukiwać - w drodze analogii - w przepisach Prawa upadłościowego. Skoro według art. 222 ust. 1a tej regulacji właściwym do rozpoznania zażalenia na postanowienie określające wynagrodzenie syndyka jest sad drugiej instancji, to rozwiązanie to należy zastosować do postanowienia dotyczącego wynagrodzenia likwidatora.

Uchwała SN z dnia 13 kwietnia 2023 r., III CZP 146/22

Standard: 69756 (pełna treść orzeczenia)

Od postanowienia Sądu rejestrowego (sądu pierwszej instancji) w przedmiocie przyznania wynagrodzenia likwidatora – jako rozstrzygnięcia co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym (zob. uz. uchwał SN z dnia 18 marca 2011, III CZP 140/10 i z dnia 28 marca 2014 r., III CZP 6/14) – przysługuje apelacja, nie zaś zażalenie, jak przyjmowano poprzednio w orzecznictwie (zob. uchwałę SN z dnia 20 listopada 2008, III CZP 111/08).

Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 31 sierpnia 2020 r., VIII Ga 19/20

Standard: 50184 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 422 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50185

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.