Rozwiązanie spółki jawnej w zw. z ogłoszeniem upadłości wspólnika(art. 58 § 1 pkt 4 k.s.h.)
Rozwiązanie spółki (art. 58 i art.103 § 1 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 4 k.s.h., ogłoszenie upadłości wspólnika powoduje rozwiązanie spółki jawnej. Przepis ten należy wykładać w ten sposób, iż z chwilą ogłoszenia upadłości jednego z jej wspólników zostaje otwarte postępowanie likwidacyjne spółki jawnej. To z kolei wywołuje skutki dotyczące reprezentacji spółki jawnej w likwidacji, którą od tej chwili w granicach swoich kompetencji, obejmujących m.in. wypełnienie zobowiązań spółki, reprezentują wyłącznie likwidatorzy, (art. 70 k.s.h. w związku z art. 78 § 1 k.s.h. i art. 77 § 1 k.s.h.).
W braku odmiennej uchwały likwidatorami stają się wszyscy wspólnicy, przy czym w przypadku, gdy jest kilku likwidatorów, są oni upoważnieni do reprezentowania spółki łącznie, chyba że wspólnicy lub sąd powołujący likwidatorów postanowili inaczej (art. 75 k.s.h.).
Jeśli przyczyną rozwiązania spółki jawnej jest upadłość jednego z jej wspólników, w okresie likwidacji uprawnienia upadłego wykonuje wyłącznie syndyk masy upadłości, on też z mocy prawa zastępuje upadłego wspólnika w pełnieniu obowiązków likwidatora.
Wyrok SA w Łodzi z dnia 8 marca 2018 r., I ACa 599/17
Standard: 50115 (pełna treść orzeczenia)
Wystąpienie przesłanki określonej w art. 58 pkt 4 K.s.h. nie skutkuje wygaśnięciem udziału wspólnika będącego w upadłości, ale co do zasady, stanowi podstawę prowadzenia likwidacji spółki komandytowej, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 64 K.s.h. Przepis ten daje możliwość zgodnego ustalenia przez pozostałych wspólników dalszego prowadzenia spółki.
Wyrok WSA w Kilecach z dnia 18 stycznia 2018 r., I SA/Ke 649/17
Standard: 50974 (pełna treść orzeczenia)