Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zakaz działalności sprzecznej z interesami spółki, działaności konkurencyjnej (art. 56 § 1 k.s.h.)

Zakaz działalności sprzecznej z interesami spółki jawnej (art. 56 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Działalność podjęta przez pozwaną nosi cechy konkurencyjnej i uzasadnia wobec braku zgody wspólników wyłącznie jej ze spółki.

Działalność konkurencyjna wspólnika mieści się w zakresie działań sprzecznych z interesem spółki, a art. 56 § 2 ksh konkretyzuje ogólny obowiązek lojalności wobec spółki.

Przez zajmowanie się interesami konkurencyjnymi należy zaś rozumieć działalność przedmiotowo tożsamą lub zbliżoną do działalności spółki, skierowaną do tego samego lub podobnego kręgu odbiorców.

Pojęcie konkurentów określają przepisy art. 4 pkt 8 i art. 10 OchrKonkurU. W myśl powołanej regulacji, konkurentami są przedsiębiorcy, którzy wprowadzają lub mogą wprowadzać albo nabywają lub mogą nabywać, w tym samym czasie, towary na rynku właściwym, tj. rynku towarów, które ze względu na ich istotne cechy (przeznaczenie, cena, właściwości) są uznawane przez ich nabywców za substytuty oraz są oferowane na obszarze, na którym ze względu na istotne cechy, panują zbliżone warunki konkurencji. 

Wyrok SO w Rzeszowie z dnia 27 października 2016 r., VI Ga 222/16

Standard: 51347 (pełna treść orzeczenia)

W art. 56 § 2 k.s.h. przewidziano możliwość prowadzenia działalności konkurencyjnej wspólnika po wyrażeniu wyraźnej lub domniemanej zgody pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy nie przewidują formy prawnej udzielenia zgody. Skoro jednak dopuszcza się domniemanie zgody pozostałych wspólników, oznacza to, że zgoda może być udzielona w każdej formie: ustnej, pisemnej. Domniemana zgoda oznacza to, że wspólnik na podstawie zachowania innych wspólników mógł wnioskować, że jego działalność będzie zaakceptowana (vide: wyrok SA w Szczecinie z dnia 13 lutego 2014 roku, I ACa 752/13).

Wyrok SO w Łodzi z dnia 12 października 2015 r., X GC 462/12

Standard: 50781 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 293 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50083

Zobacz glosy

Komentarz składa z 163 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51621

Komentarz składa z 47 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49890

Komentarz składa z 215 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49894

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.