Zmiana umowy spółki z o.o.
Zmiana umowy spółki; obniżenie kapitału zakładowego (art. 255 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zmiana umowy spółki, w tym przez podwyższenie kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników (art. 255 k.s.h.); od chwili powzięcia uchwała ta obowiązuje w stosunkach wewnętrznych, a zawiązany węzeł obligacyjny wywołuje skutki prawne odnośnie do wspólników oraz tych osób, które mają objąć udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (por. postanowienie SN z dnia 20 lutego 2003 r., II CKN 1235/00). Po stronie tych osób powstaje powinność złożenia oświadczenia o objęciu udziałów i obowiązek pokrycia ich wkładem.
Odnośnie do spółki powstaje roszczenie o wniesienie wkładu (por. wyrok SN z dnia 14 listopada 2013 r., II CSK 740/13), a po stronie jej organu (zarządu) - powinność dokonywania dalszych działań, polegających na złożeniu oświadczenia woli o nabyciu przez spółkę wkładu, czynności procesowej zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego do sądu rejestrowego i załączenia do niego oświadczenia wiedzy wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione.
Wpis do rejestru takiej zmiany ma charakter konstytutywny i dopiero on wywołuje ostateczne skutki w stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Wskazany wpis do rejestru stanowi conditionem iuris, zatem przed jego dokonaniem nie następuje zmiana stosunku prawnego spółki.
Sankcja upływu sześciomiesięcznego terminu do zgłoszenia zawarcia umowy do sądu rejestrowego z art. 169 § 1 k.s.h. jest adekwatna tylko w odniesieniu do zawiązania spółki, zaś w sprawach dotyczących zarejestrowania zmian umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym wynikających z podwyższenia kapitału zakładowego, przepis ten ma zastosowanie odpowiednie (art. 256 § 3 k.s.h.), co jest oczywiste, skoro spółka nadal istnieje, a jej umowa wiąże. Zastosowanie zasad likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, przewidzianych w art. 170 k.s.h., wprost wyłącza norma odsyłająca (art. 256 § 3 k.s.h.).
Konstrukcja z art. 169 k.s.h. przewidująca rozwiązanie umowy wskazuje, że nie ma tu nieważności bezwzględnej umowy spółki, zaś zastosowana przez ustawodawcę sankcja ma skutek wyłącznie ex nunc. Założenia leżące u podstaw takiej charakterystyki skutku naruszenia obowiązku z art. 169 k.s.h. (sama czynność prawna nie jest wadliwa, staje się wadliwa dopiero w następstwie braku realizacji obowiązku rejestrowego) uwzględniające bezpieczeństwo obrotu, stają się aktualne również w ramach problematyki zmiany umowy spółki. Niespełnienie warunków okreslonych w art. 169 k.s.h. powoduje utratę mocy obowiązującej uchwały. Stąd przyjęta w uchwale formuła o „bezskuteczności” zmiany umowy spółki, jako konsekwencji uchybienia sześciomiesięcznego terminu na zgłoszenie zmiany do sądu rejestrowego.
Uchwała SN z dnia 29 kwietnia 2022 r., III CZP 75/22
Standard: 61353 (pełna treść orzeczenia)
Zmiana umowy spółki może dotyczyć wszystkich jej postanowień, zarówno obligatoryjnych, jak i fakultatywnych, a przez zmianę umowy spółki rozumie się każdą zmianę jej dotychczasowej statutowej treści, bez względu na charakter tych zmian. Tryb określony w art. 255 k.s.h. obowiązuje zatem zarówno przy zmianach bardzo istotnych z punktu widzenia spółki, jak i takich, które dotyczą tylko zmian o charakterze redakcyjnym.
Zmiana umowy spółki w zakresie określenia nowego, nie przewidzianego dotychczas umową spółki sposób modelu zarządu, a w konsekwencji również jej reprezentacji, zgodnie z bezwzględnie obowiązującym art. 255 k.s.h., wymaga uchwały wspólników oraz wpisu do rejestru i jest skuteczna dopiero od daty wpisu.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2017 r., I ACa 80/17
Standard: 49839 (pełna treść orzeczenia)