Wymóg formalny dołączenia do wniosku opinii biegłego

Tryb i właściwość i postępowanie sądu w sprawach o przymusowe leczenie osób uzależnionych od alkoholu (art. 26 u.w.t.p.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Niepoddanie się badaniu przez adresata skierowania, bądź niewydanie skierowania nie stoi jednak na przeszkodzie do złożenia wniosku do sądu przez GKRPA

Skierowanie przez GKRPA na badanie przez biegłego nie jest wiążące dla osoby, której dotyczy i nie może być w żaden sposób egzekwowane. Poddanie się badaniu w wyniku wydania skierowania zależy wyłącznie od woli osoby, której dotyczy. Przymusowe poddanie badaniu przez biegłego może nastąpi jedynie na podstawie orzeczenia właściwego sądu rejonowego, zarówno przed złożeniem wniosku o przymusowe leczenie, jak i w toku postępowania przed sądem (art. 27 i art. 28 ustawy o wychowaniu w trzeźwości). Skierowanie na badanie należy zatem oceniać jako szczególnego rodzaju czynność organu władzy publicznej o charakterze technicznym mającą służyć, w wypadku poddania się badaniu przez adresata, przygotowaniu materiałów dla potrzeb ewentualnego postępowania przed sądem powszechnym w sprawie z wniosku o przymusowe leczenie.

Postanowienie NSA z dnia 6 października 2020 r., II GW 37/20

Standard: 88910 (pełna treść orzeczenia)

Niepoddanie się badaniu przez adresata skierowania, bądź niewydanie skierowania, nie stoi jednak na przeszkodzie do złożenia wniosku do sądu. 

Postanowienie NSA z dnia 6 października 2020 r., II GW 39/20

Standard: 88911 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 70 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88913

Komentarz składa z 515 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49634

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.