Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pełnomocnik w sprawach o wpisu w księdze wieczystej, gdy wniosek o wpis został zamieszczony przez notariusza w akcie notarialnym (art. 92 § 4 pr.not.)

Wniosek o wpis notariusza i komornika (art. 626[4] k.p.c.) Krąg osób, które mogą być pełnomocnikami (art. 87 k.p.c.) Akty notarialne (art. 91 - 95 Pr.Not.)

Pełnomocnikiem procesowym w sprawach o dokonanie wpisu w księdze wieczystej może być wyłącznie osoba spełniająca wymagania przewidziane w art. 87 k.p.c., także wtedy, gdy wniosek o wpis został zamieszczony przez notariusza w akcie notarialnym na podstawie art. 92 § 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (jedn. tekst: Dz.U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm.).

Z art. 92 § 4 Prawa o notariacie - odczytywanego łącznie z art. 626[4] k.p.c. – wynika, że notariusz jedynie „przekazuje” wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, a więc składa go we właściwym sądzie. Jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku przez osobę uprawnioną, stronę czynności objętej aktem notarialnym. Notariusz nie pełni więc funkcji pełnomocnika procesowego ani tym bardziej nie staje się uczestnikiem postępowania wieczystoksięgowego, lecz jest tylko pośrednikiem między wnioskodawcą a sądem wieczystoksięgowym (w piśmiennictwie określa się go także mianem „organu pomocniczego” lub „posłańca”). Z tych względów wnioskodawcę, a nie notariusza obciążają ewentualne obowiązki procesowe związane z prowadzeniem sprawy o wpis (np. uzupełnienie braków wniosku, wnoszenie środków odwoławczych itp.).

Przekazanie wniosku przez notariusza uważa się - zgodnie z art. 626[4] in fine k.p.c. - za złożenie wniosku przez samego uprawnionego, czyli stronę czynności prawnej, a nie przez pełnomocnika

Uchwała SN z dnia 22 maja 2013 r., III CZP 17/13

Standard: 49627 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.