Niedopuszczalność wpisu w księdze wieczystej tylko jednego ze współwłaścicieli i przysługującego mu udziału
Wpisy poszczególnych praw i roszczeń w księdze wieczystej Współwłasność w częściach ułamkowych; współwłasność łączna (art. 196 k.c.)
Założenie księgi wieczystej, połączone z dokonaniem pierwszego wpisu, wymaga ujawnienia w dziale II tej księgi wszystkich osób, którym przysługuje prawo własności i wymienienia - wyrażonego ułamkiem zwykłym - udziału każdego ze współuprawnionych. Oznacza to, że założenie księgi wieczystej dla nieruchomości stanowiącej współwłasność z wymienieniem we wpisie w dziale II tej księgi tylko jednego ze współwłaścicieli i przysługującego mu udziału we współwłasności jest niedopuszczalne.
Wniosek taki wypływa także z art. 1 ust. 1 u.k.w.h., który – zdaniem skarżącej – miał doznać naruszenia w niniejszej sprawie. Według tego przepisu, księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości, stan prawny obejmuje natomiast zarówno stronę przedmiotową, jak i podmiotową prawa podlegającego wpisaniu do księgi wieczystej. Innymi słowy, konieczne jest oznaczenie nie tylko rodzaju nieruchomości, lecz także osoby lub osób, którym przysługuje prawo podlegające wpisaniu. Jest oczywiste, że w braku takich danych księga wieczysta nie pozwalałaby na ustalenie stanu prawnego nieruchomości, a zatem nie spełniałaby celu określonego w art. 1 ust. 1 u.k.w.h.
Postanowienie SN z dnia 26 września 2013 r., II CSK 26/13
Standard: 49534 (pełna treść orzeczenia)