Skarga kasacyjna w sprawach z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego
Skarga kasacyjna w sprawach nieprocesowych (art. 519[1] k.p.c.) Odpowiednie stosowanie przepisów k.p.c. w postępowaniu przed sądem opiekuńczym (art. 42 u.o.z.p.)
Sprawy unormowane przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. Nr 111, poz. 535 ze zm.) są sprawami z zakresu prawa osobowego, o których mowa w art. 519[1] § 1 k.p.c.
Od wydanych w tych sprawach orzeczeń sądu drugiej instancji rozstrzygających istotę sprawy, kasacja jest dopuszczalna (art. 519[1] § 1 k.p.c.)
Sprawy z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego nie są sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, lecz są z nimi – jako sprawy z dziedziny prawa osobowego – jedynie ściśle związane, należy odwołać się do argumentu wypływającego z analizy treści art. 42 u.o.z.p. W myśl tego przepisu, w postępowaniu przed sądem opiekuńczym w sprawach określonych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, ze zmianami wynikającymi z tej ustawy.
Gdyby sprawy z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego były sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, to zawarte w art. 42 u.o.z.p. odesłanie do postępowania przed sądem opiekuńczym czyniłoby zbędnym, zawarte w tym przepisie dalsze stwierdzenie o odpowiednim stosowaniu przepisów postępowania nieprocesowego, skoro postępowanie przed tym sądem jest zawsze postępowaniem nieprocesowym. Przynależność spraw dotyczących ochrony zdrowia psychicznego do innego zakresu, a mianowicie do spraw z zakresu prawa osobowego, wymagała takiej właśnie regulacji prawnej, polegającej na wyraźnym zastrzeżeniu, że choć podlegają one rozpoznaniu przez sąd opiekuńczy, to jednak przy odpowiednim stosowaniu trybu nieprocesowego.
Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2001 r., III CKN 1454/00
Standard: 49313 (pełna treść orzeczenia)
W rozpoznawanych przez sąd opiekuńczy sprawach określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535) kasacja jest dopuszczalna, chyba że została oparta wyłącznie na podstawach, których uwzględnienie umożliwia zmianę lub uchylenie zaskarżonego postanowienia przy odpowiednim zastosowaniu art. 577 k.p.c.
Artykuł 47 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego - łagodzący wymagania formalne w stosunku do środków odwoławczych wnoszonych przez osobę, której postępowanie dotyczy bezpośrednio - nie ma zastosowania do kasacji.
Postanowienie SN z dnia 15 kwietnia 1997 r., I CZ 25/97
Standard: 28430 (pełna treść orzeczenia)