Corpus i animus w zakresie określenia sposobu korzystania z rzeczy
Przesłanki zasiedzenia nieruchomości
Stan faktyczny dotyczący określonego sposobu korzystania z rzeczy należy kwalifikować jako posiadanie na podstawie elementu fizycznego (corpus) oraz elementu psychicznego (animus). Uznanie określonego władztwa faktycznego nad rzeczą za posiadanie samoistne odpowiadające treści prawa własności jest zależne od tego, czy władztwo to jest sprawowane przez określony podmiot w jego własnym imieniu (animus rem sibi habendi).
Czynnik woli (animus) pozwala odróżnić posiadanie samoistne od posiadania zależnego, ale rzeczywistą wolę posiadacza, która decyduje o charakterze samego posiadania ustala się na podstawie zamanifestowanych na zewnątrz przejawów władania rzeczą (por. postanowienie SN z 1 kwietnia 2011 r., III CSK 184/10; z 5 września 2008 r, I CSK 54/08).
Posiadacz zależny może samodzielnie zmienić swój charakter posiadania. Musi jednak zamanifestować tę zmianę w sposób widoczny dla otoczenia. Przekształcenie posiadania zależnego w posiadanie samoistne, jakkolwiek możliwe, wymaga uzewnętrznienia woli właścicielskiego władania w sposób pewny (por. wyrok SN z 17 kwietnia 1997 r., I CKU 32/97; postanowienie SN z 12 marca 1971 r., III CRN 516/70
Uchwała SN z dnia 28 marca 2014 r., III CZP 8/14
Standard: 49305 (pełna treść orzeczenia)