Domniemanie nabycia przez producenta praw majątkowych do utworu audiowizualnego (art. 70 ust. 1 Pr.Aut.)
Przepisy szczególne dotyczące utworów audiowizualnych (art. 69-73 Pr.Aut.)
Domniemanie nabycia przez producenta praw majątkowych do utworów stworzonych dla utworu audiowizualnego oraz już istniejących wykorzystanych w tym utworze, określone w art. 70 u.p.a.p.p., jest podważalne. Jest to nabycie pochodne prawa do eksploatacji utworów stanowiących wkłady twórcze w ramach utworu audiowizualnego na podstawie umowy.
Wyrok SN z dnia 21 marca 2014 r., IV CSK 407/13
Standard: 49178 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli chodzi o niektóre dzieła, to skomplikowany przebieg procesu twórczego uzasadnia przyznanie prawa autorskiego innemu podmiotowi niż właściwy twórca lub właściwi twórcy. Dlatego przepis zastrzega, że prawo autorskie przysługuje wprawdzie twórcy, ale tylko o tyle, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej.
Takie szczególne okoliczności, które uzasadniają przyznanie prawa autorskiego innej osobie aniżeli twórcy, występują w wypadku dzieła filmowego. Film jest wprawdzie - tak jak każde dzieło autorskie - wytworem myśli twórczej określonych osób, ale do jego powstania nie wystarczają tylko same walory intelektualne twórców. Do powstania bowiem współczesnego filmu potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie znacznych środków finansowych (z czym wiąże się poważne ryzyko ekonomiczne) oraz wysoko kwalifikowana praca organizacyjno-techniczna. Takie zaangażowanie producenta w stworzenie dzieła filmowego uzasadnia przyznanie mu prawa autorskiego do tego dzieła. Taka konstrukcja upraszcza też - tak pod względem handlowym, jak i prawnym - wykorzystanie filmu, w miejsce bowiem wielu twórców w obrocie występuje jeden podmiot jako ten, któremu przysługuje prawo autorskie.
Uchwała SN z dnia 19 lutego 1968 r., III CZP 40/67
Standard: 52819 (pełna treść orzeczenia)