Regulamin rady ustalający sposób reprezentacji spółki w umowach członka zarządu ze spółką (art. 222 § 6 k.s.h.)
Umowa i spory między spółką a członkiem zarządu (art. 210 i art. 379 k.s.h.) Podejmowanie uchwał przez radę nadzorczą; regulamin rady (art. 222 k.s.h.) Reprezentacja spółki z o.o. (art. 201 § 1 i art. 204 § 1 i art. 368 k.s.h.)
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 21 stycznia 1999, I PKN 543/98, prawo do zawierania umów pomiędzy spółką a członkami zarządu może wynikać z regulaminu rady nadzorczej, uchwalonego przez zgromadzenie wspólników, określającego jej organizację i sposób wykonywania czynności. Regulamin taki może także ustalić sposób reprezentacji spółki w umowach między spółką a członkami zarządu. Na tej podstawie członkowie rady upoważnieni do zawierania umów mogą jednak wykonywać jedynie czynności o charakterze techniczno-prawnym (zawarcie umowy, dokonanie innej czynności związanej ze stosunkiem pracy), natomiast prawo do decydowania o warunkach pracy należy do rady.
Wyrok SN z dnia 5 listopada 2003 r., I PK 23/03
Standard: 49071 (pełna treść orzeczenia)
Regulamin rady nadzorczej uchwalony przez zgromadzenie wspólników, określający jej organizację i sposób wykonywania czynności może także ustalić sposób reprezentacji spółki w umowach między spółką a członkami zarządu.
Dopuszczalność ustalenia przez radę nadzorczą sposobu wykonywania czynności z zakresu reprezentacji spółki ma także swoje praktyczne uzasadnienie. Jeżeli bowiem umowa spółki ustaliłaby większą liczbę członków rady nadzorczej, to przy przyjęciu, że do zawarcia umowy z członkiem zarządu (lub w sporach między spółką a członkiem zarządu) wymagany jest udział wszystkich jej członków, rada nadzorcza mogłaby mieć poważne trudności w wykonywaniu swoich zadań i kompetencji.
Wyrok SN z dnia 21 stycznia 1999 r., I PKN 543/98
Standard: 49072 (pełna treść orzeczenia)