Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ujawnienie postanowienia o ogłoszeniu upadłości w księdze wieczystej oraz w innych księgach i rejestrach (art. 175 p.u.)

Syndyk i zastępca syndyka (art. 156 – 179 Pr.Up)

Po ogłoszeniu upadłości syndyk masy upadłości rozpoczyna działania zabezpieczające prawidłowy tok postępowania. W szczególności syndyk podejmuje czynności celem ujawnienia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w księgach wieczystych oraz innych księgach i rejestrach, do których jest wpisany majątek upadłego (art. 175 Prawa upadłościowego i naprawczego). Wpisy w takich księgach i rejestrach ostrzegają osoby trzecie, że upadły, wobec którego ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku, traci prawo zarządu swoim majątkiem (art. 75 ust. 1 p.u.n).

W toku postępowania upadłościowego może dojść do sprzedaży przez syndyka nieruchomości należącej do masy upadłości. W takiej sytuacji nieruchomość wychodzi z majątku upadłego i staje się własnością nabywcy, na którego też przechodzi prawo zarządu nad nabytą rzeczą. Z tą chwilą kończy się oddziaływanie postępowania upadłościowego na nieruchomość. 

Według art. 313 ust. 2 zd. l p.u.n. sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej.

Sama umowa zbycia nieruchomości jest podstawa do wykreślenia wzmianki o upadłości z księgi wieczystej.

Przepis art. 363 p.u.n. dotyczy sytuacji, w której doszło do umorzenia postępowania upadłościowego i nie cały majątek masy upadłości został zlikwidowany, w szczególności pozostała nieruchomość. Wtedy dłużnik odzyskuje prawo zarządu nad rzeczami, które nie zostały zbyte w toku likwidacji. Wpisy o upadłości w księgach wieczystych i rejestrach stają się wtedy bezprzedmiotowe.

Postanowienie SO w Koszalinie z dnia 29 kwietnia 2013 r., VII Ca 298/13

Standard: 48959 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.