Cofnięcia pozwu przed uprawomocnieniem się wyroku albo przedstawieniem akt z apelacją (art. 332 § 2 k.p.c.)
Cofnięcie pozwu; zrzeczenie się roszczenia (art. 203 k.p.c) Wyrokowanie (art. 316 – 332 k.p.c.)
Stosownie do art. 332 § 1 k.p.c., sąd pierwszej instancji jest związany wydanym wyrokiem od chwili jego ogłoszenia. Jednakże w razie cofnięcia pozwu przed uprawomocnieniem się wyroku i przed jego zaskarżeniem z jednoczesnym zrzeczeniem się dochodzonego roszczenia, a za zgodą pozwanego również bez takiego zrzeczenia się, sąd pierwszej instancji uchyli swój wyrok i postępowanie w sprawie umorzy, jeżeli uzna cofnięcie takie za dopuszczalne.
Postanowienie sądu w tym przedmiocie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Cofnięcie pozwu, będące przejawem odwołalności czynności procesowych oraz realizacji zasady dyspozycyjności (rozporządzalności), jest działaniem powoda polegającym na rezygnacji z dochodzenia w danym postępowaniu cywilnym żądania udzielenia mu ochrony prawnej w postaci skonkretyzowanej w pozwie.
Cofnięcie pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia wywołuje nie tylko skutki procesowe, ale także materialnoprawne.
W piśmiennictwie i orzecznictwie wyrażany jest zgodny pogląd co do dopuszczalności odwołania oświadczenia powoda o cofnięciu pozwu i zrzeczeniu się roszczenia z powołaniem się na wadę oświadczenia woli w postaci błędu do chwili uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania (por. wyrok SN z dnia 11 lutego 2011 r., I CSK 252/10, postanowienie SN z dnia 20 stycznia 2004 r., II CK 80/03, z dnia 27 lutego 1985 r., II CZ 11/85).
Postanowienie SN z dnia 24 lutego 2016 r., I CSK 81/15
Standard: 48776 (pełna treść orzeczenia)