Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Szkoda w rozumieniu art. 471 k.c. w związku z art. 361 § 2 k.c.

Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Odszkodowanie należne na zasadach ogólnych, przewidzianych w art. 471 i n. k.c., nie jest limitowane żadną górną granicą, a ewentualne wprowadzenie takiego limitu przez strony podlega ograniczeniom, np. wynikającym z art. 473 § 2 k.c.

Uchwała SN z dnia 9 grudnia 2021 r., III CZP 16/21

Standard: 66069 (pełna treść orzeczenia)

Szkoda w rozumieniu art. 471 k.c. w związku z art. 361 § 2 k.c., obejmuje zarówno rzeczywistą stratę ( damnum emergens), jak i utracone korzyści (lucrum cessans). Strata wyraża się w rzeczywistej zmianie stanu majątkowego poszkodowanego i polega albo na zmniejszeniu się jego aktywów, albo na zwiększeniu pasywów. Utrata korzyści ( lucrum cessans) polega zaś na niepowiększeniu się czynnych pozycji w majątku poszkodowanego, które pojawiłyby się w tym majątku, gdyby nie zdarzenie wyrządzające szkodę.

Szkoda w postaci utraconych korzyści nie może być całkowicie hipotetyczna, ale musi być wykazana przez poszkodowanego z tak dużym prawdopodobieństwem, że w świetle doświadczenia życiowego uzasadnia przyjęcie, iż utrata spodziewanych korzyści rzeczywiście nastąpiła. Nadto, od szkody w postaci lucrum cessans należy odróżnić pojęcie szkody ewentualnej, przez którą rozumie się "utratę szansy uzyskania pewnej korzyści majątkowej". Różnica wyraża się w tym, że w wypadku lucrum cessans hipoteza utraty korzyści graniczy z pewnością, a w wypadku szkody ewentualnej prawdopodobieństwo utraty korzyści jest zdecydowanie mniejsze.

Przyjmuje się, że szkoda ewentualna nie podlega naprawieniu. (por.: wyrok SN z dnia 18 stycznia 2002 r., I CKN 132/01).

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 26 kwietnia 2017 r., I ACa 831/16

Standard: 48631 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 157 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65771

Komentarz składa z 376 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48632

Komentarz składa z 118 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48633

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.