Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Forma zawarcia umowy spółki jawnej gdy przedmiotem wkładu jest nieruchomość

Forma zawarcia umowy spółki jawnej (art. 23 k.s.h.) Treść umowy spółki jawnej (art. 25 k.s.h.)

Sąd Najwyższy w składzie rozpoznającym skargę kasacyjną w niniejszej sprawie podziela argumentację przedstawioną w uzasadnieniu postanowienia z dnia 14 stycznia 2015 r. II CSK 85/14 i uznaje, że w razie zawarcia umowy spółki jawnej w zwykłej formie pisemnej, w której wspólnik zobowiązał się do wniesienia tytułem wkładu własności nieruchomości, konieczne jest zawarcie - po zarejestrowaniu spółki - odrębnej umowy w formie aktu notarialnego przenoszącej własność tej nieruchomości na rzecz spółki. 

Postanowienie SN z dnia 25 listopada 2015 r., II CSK 723/14

Standard: 66675 (pełna treść orzeczenia)

W razie zawarcia umowy spółki jawnej w zwykłej formie pisemnej, w której wspólnik zobowiązał się do wniesienia tytułem wkładu własności nieruchomości, konieczne jest zawarcie - po zarejestrowaniu spółki -odrębnej umowy w formie aktu notarialnego przenoszącej własność tej nieruchomości na rzecz spółki.

Jeżeli przedmiotem wkładu do spółki jawnej ma być własność nieruchomości, to umowa spółki jawnej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Według innego stanowiska, obok umowy spółki sporządzonej w formie zwykłej pisemnej, należy równolegle zawrzeć dodatkową umowę w formie aktu notarialnego, której przedmiotem jest samo zobowiązanie do wniesienia wkładu.

Takich konstrukcji ustawodawca zapewne chciał uniknąć, wprowadzając uproszczone regulacje prawne dotyczące tworzenia i funkcjonowania spółki jawnej oraz ustanawiając tylko zwykłą formę pisemną umowę zawiązującej spółkę. Z tych względów obie przedstawione konstrukcje dotyczące sposobu   przeniesienia na spółkę jawną własności nieruchomości deklarowanej jako wkład, budzą uzasadnione wątpliwości. Za bardziej przekonujący uznać należy pogląd dopuszczający możliwość zawarcia umowy spółki jawnej w formie przewidzianej w art. 23 k.s.h., a więc w formie pisemnej zwykłej także wtedy, gdy przedmiotem wkładu jest nieruchomość. W takim jednak przypadku konieczne jest zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości na spółkę - po jej rejestracji.

Postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2015 r., II CSK 85/14

Standard: 48496 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.