Sposoby zakończenia postępowania pojednawczego
Postępowanie pojednawcze (art. 185 k.p.c.)
Postępowanie wywołane wnioskiem wzywającym do próby ugodowej, tylko w dwóch przypadkach kończy się orzeczeniem sądu: gdy sąd uzna zawartą ugodę za niedopuszczalną (art.184 kpc) lub przeciwnik wzywającego zażąda zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową. W pozostałych przypadkach sporządzany jest protokół, w którym zamieszcza się treść ugody (art.185 § 3 kpc) lub czyni wzmiankę o niemożliwości jej podpisania, czyli zawarcia ugody (art.185 § 3 kpc lub art.186 § 2 kpc).
Postanowienie SO w Elblagu z dnia 26 kwietnia 2013 r., I Cz 200/13
Standard: 56220 (pełna treść orzeczenia)
W świetle przepisów art. 184-186 k.p.c. postępowanie pojednawcze może zakończyć się w trojaki sposób.
Pierwszy z nich polega na zawarciu ugody, którą wciąga się na posiedzeniu do protokołu (art. 185 § 3 k.p.c.).
Postępowanie pojednawcze może również zakończyć się niezawarciem ugody ze względu na negatywne zachowanie się osoby "zawezwanej do próby ugodowej" (por. art. 186 k.p.c.).
Wreszcie, postępowanie pojednawcze może zakończyć się negatywnie, tj. uznaniem ugody sądowej za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo rażąco narusza usprawiedliwiony interes jednej ze stron.
Podobnie należy traktować również sytuację, gdy sąd uzna ugodę za niedopuszczalną z tej racji, że charakter sprawy cywilnej nie zezwala na uregulowanie jej w drodze ugody sądowej.
Na wydane przez sąd rejonowy w postępowaniu pojednawczym postanowienie o uznaniu ugody za niedopuszczalną (art. 184 k.p.c.) przysługuje zażalenie.
Uchwała SN z dnia 18 czerwca 1985 r., III CZP 28/85
Standard: 48494 (pełna treść orzeczenia)