Skarga na orzeczenie referendarza sądowego na wpis w księdze wieczystej (art. 518[1] § 3 k.p.c.)

Skarga na orzeczenie referendarza (art. 518[1] k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przyjęcie możliwości zaskarżenia postanowienia rozstrzygającego co do skargi na orzeczenie referendarza sądowego – wpisu, które nie zostało uzasadnione, stałoby w sprzeczności z założeniami nowelizacji k.p.c. dokonanej ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469), która miała na celu m.in. wyeliminowanie uprawnienia do zaskarżania nieuzasadnionych orzeczeń i nie dałoby możliwości weryfikacji argumentów stojących za wydanym przez Sąd I instancji rozstrzygnięciem.

Zasada, iż wpis nie podlega uzasadnieniu jest aktualna wyłącznie na etapie jego dokonywania. Stwarza też możliwość zaskarżenia wpisu bez uzasadnienia apelacją – jeżeli wpisu dokonał Sąd, bądź skargą na orzeczenie referendarza sądowego (art. 518 1 § 1 [1] k.p.c.).

Powyższe przepisy nie znajdują już zastosowania w przypadku zaskarżenia postanowienia Sądu wydanego wskutek rozpoznania skargi na orzeczenie (wpis) referendarza sądowego. Postanowienie wydane wskutek rozpoznania skargi podlega już uzasadnieniu na zasadach ogólnych, gdyż Sąd rozpoznając sprawę (w zakresie nieuregulowanym) stosuje odpowiednio przepisy o zażaleniu (art. 398 [24] k.p.c.) – w tym dotyczące uzasadnień. Ma to znaczenie tym bardziej, że wbrew ogólnej zasadnie, skarga na wpis w księdze wieczystej dokonany przez referendarza sądowego nie skutkuje utratą mocy orzeczenia. Skarga ta jest więc w tym przypadku środkiem zaskarżenia o charakterze odwoławczym, gdzie Sąd nie rozpoznaje sprawy od nowa. W tej sytuacji Sąd rozpoznając skargę dokonuje nadzoru wydanego orzeczenia i zmienia zaskarżony wpis przez jego wykreślenie i dokonuje nowego wpisu lub wydaje postanowienie, którym zaskarżony wpis utrzymuje w mocy albo uchyla w całości lub w części i w tym zakresie wniosek oddala bądź odrzuca, względnie postępowanie umarza (art. 518 [1] § 3 k.p.c.).

Postanowienie SO we Włocławku z dnia 7 września 2020 r., I Ca 346/20

Standard: 56493 (pełna treść orzeczenia)

Z mocy art. 509[1] § 1 k.p.c. czynności w sprawach o wpis w księdze wieczystej, nie wyłączając wpisu hipoteki, może wykonywać referendarz sądowy.

Z mocy art. 518[1] § 3 k.p.c. w razie wniesienia skargi na wpis w księdze wieczystej, nie wyłączając skargi na wpis hipoteki dokonany przez referendarza sądowego, wpis ten nie traci mocy, a sąd rozpoznający sprawę wydaje postanowienie m.in. uchylające go w całości i w tym zakresie wniosek oddala. Takie orzeczenie Sądu może być następstwem albo naruszenia formalnego zakazu dokonania kwestionowanego wpisu, albo, w razie braku takiego zakazu, niewystąpienia merytorycznych przesłanek uwzględnienia wniosku zbadanego w zakresie objętym kognicją sądu wieczystoksięgowego.

Postanowienie SN z dnia 15 maja 2015 r., V CSK 480/14

Standard: 48118 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69425

Komentarz składa z 139 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70997

Komentarz składa z 35 słów. Wykup dostęp.

Standard: 81728

Komentarz składa z 137 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55341

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.