Związanie sądu walutą świadczenia pieniężnego wskazaną w pozwie; zmiana waluty w postępowaniu (art. 321 k.p.c.)
Zasada walutowości (art. 358 k.c.) Przedmiotowa zmiana powództwa (art. 193 k.p.c. i art 383 k.p.c.) Związanie sądu w poszczególnych kategoriach spraw Zastrzeżenie w wyroku spełnienia świadczenia wyłącznie w walucie obcej (art. 319[1] k.p.c.)
Polskie prawo materialne (art. 358 § 1 k.c. w związku z art. 365 § 1 k.c.) wyraźnie wskazuje, że świadczenia pieniężne wyrażone w obcych walutach są świadczeniami rodzajowo odmiennymi. Ponadto kryteria przeliczenia waluty, różne w różnych systemach prawnych właściwych dla umowy, mogą być różne również z punktu widzenia prawa waluty. Powyższe powoduje, że określenie w postępowaniu apelacyjnym świadczenia pieniężnego w innej walucie i zgłoszenie żądania zapłaty tak określonej kwoty należy traktować jako zmianę przedmiotową powództwa.
W procesie przedmiotem sporu była wierzytelność wynikająca z umowy sprzedaży, żądanie określono natomiast jako żądanie zapłaty oznaczonej kwoty wyrażonej w konkretnym pieniądzu. Przed Sądem pierwszej instancji była ona wyrażona w walucie polskiej, przed Sądem Apelacyjnym powód domagał się kwoty pieniężnej wyrażonej w euro. Tak wyrażone świadczenie było przedmiotem żądania w rozumieniu zarówno art. 321 § 1 k.p.c. (por. wyrok SN z dnia 28 kwietnia 1998 r. II CKN 712/97 jak i art. 383 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 17 września 2015 r., II CSK 783/14
Standard: 48018 (pełna treść orzeczenia)
Zasądzenie na rzecz powoda kwoty wyrażonej w innej walucie niż określona w żądaniu pozwu stanowi naruszenie art. 321 § 1 k.p.c.
Skutkiem związania jest m.in. niedopuszczalność przeliczania przez sąd, bez inicjatywy powoda, dochodzonej sumy na inną walutę, choćby obie waluty były wymienialne. Zakaz ten, oprócz względów czysto procesowych, znajduje również uzasadnienie w realiach ekonomicznych, a więc niejednakowości kursów, ich chwiejności, nierównym dostępie stron do poszczególnych walut itp. Tym bardziej, rzecz jasna, zakaz ten dotyczy możliwości zastępowania przez sąd jednej waluty inną, nawet gdyby w grę nie wchodziło przeliczenie według obowiązującego w danej chwili kursu, lecz odwołanie się do treści stosunku materialnoprawnego łączącego strony i stanowiącego podłoże orzeczenia.
Zbliżony pogląd został wyrażony w orzecznictwie SN także pod rządem art. 342 k.p.c. z 1932 r. (por. orz. z dnia 4 stycznia 1937 r. C II 2003/36).
Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 1998 r., II CKN 712/97
Standard: 48019 (pełna treść orzeczenia)