Skutki przybicia; prawo do przysądzenia własności nieruchomości (art. 995 k.p.c.)
Przybicie (art. 987 - 997 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Stosownie do art. 995 k.p.c. osoba, na rzecz której udzielono przybicia, uzyskuje, jeżeli wykona warunki licytacyjne, prawo do przysądzenia na jej rzecz własności nieruchomości. Prawo to powstaje już z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu, a niewykonanie warunków licytacyjnych powoduje jego wygaszenie.
Prawo do przysądzenia własności ma charakter publiczny, gdyż istnieje w relacji do organu procesowego, który po stwierdzeniu, że warunki licytacyjne zostały wykonane, ma obowiązek je zrealizować na rzecz nabywcy przez wydanie orzeczenia o określonej treści. Jego procesowy charakter sprawia, że nie jest możliwe jego przeniesienie na rzecz innej osoby w drodze czynności prawnej. W sytuację prawną nabywcy, który uzyskał przybicie mogą jednak wstąpić jego następcy prawni pod tytułem ogólnym (zob. postanowienie SN z dnia 21 maja 1998 r., III CKN 139/98).
Nabywca, który uzyskał przybicie nie może zbyć lub zrzec się prawa do przysądzenia własności. Postanowienie o przysądzeniu własności sąd wydaje bowiem z urzędu, jeżeli stwierdzi, że zachodzą przesłanki oznaczone w art. 998 k.p.c. i po zbadaniu wyłącznie tych przesłanek (zob. postanowienie SN z dnia 12 grudnia 1997 r., III CKN 383/97).
Uchwała SN z dnia 18 listopada 2021 r., III CZP 77/20
Standard: 59446 (pełna treść orzeczenia)
Prawomocne postanowienie co do przybicia nie powoduje samoistnie skutku w postaci przeniesienia własności, ale w istocie ma znaczenia przesądzające. Powstanie skutku jest uzależnione już tylko od wykonania przez nabywcę warunków licytacyjnych.
Wyrok SO w Olsztynie z dnia 25 kwietnia 2017 r., I C 711/16
Standard: 58246 (pełna treść orzeczenia)