Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Faktura VAT jako dokument prywatny w rozumieniu art. 787 k.p.c.

Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.) Faktura VAT w prawie cywilnym

Faktura VAT podpisana przez małżonka dłużnika, która potwierdza zawarcie umowy sprzedaży i określa jej treść, jest dokumentem prywatnym wymaganym przez art. 787 k.p.c. do nadania tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim klauzuli wykonalności także przeciwko jej małżonkowi, z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową.

Faktura VAT jest dokumentem księgowym, rozliczeniowym dla celów podatkowych. Samo wystawienie faktury za sprzedaż towaru nie oznacza zawarcia umowy, ale należy mieć na uwadze to, że faktura VAT może też spełniać szereg dodatkowych funkcji wykraczających poza tylko cele podatkowe. W praktyce obrotu gospodarczego strony często nie zawierają umowy sprzedaży na piśmie. W takim przypadku faktura VAT przyjęta i zaksięgowana bez żadnych korekt, jak przyjmuje judykatura, daje podstawę do domniemania, że dokonywane w ewidencji księgowej zapisy są odzwierciedleniem rzeczywistego stanu, zgodnie z rzeczywistym przebiegiem zafakturowanej operacji gospodarczej. Tym samym faktura VAT potwierdza zawarcie umowy i określa jej treść.

Faktura VAT dołączona do wniosku wierzyciela jest takim dokumentem, co zresztą wynika expressis verbis z figurującej na niej adnotacji, która utożsamia ją z umową kupna-sprzedaży. Podpisanie przez małżonka dłużniczki faktury tej treści nie pozostawia wątpliwości, że wyraził zgodę na zaciągnięcie przez małżonkę (dłużniczkę) wynikającego z niej zobowiązania, a więc do zapłaty ceny za kupiony towar 

Postanowienie SO w Toruniu z dnia 6 maja 2014 r., VI Gz 58/14

Standard: 47401 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.