Swobodna ocena czasu zgłoszenia wniosków dowodowych
Zasada swobodnej oceny dowodów w postępowaniu karnym (art. 7 k.p.k.) Wniosek dowodowy (art. 169 k.p.k.)
Oczywiste jest, że oskarżony ma prawo nie składać wyjaśnień albo składać wyjaśnienia zgodnie z przyjętą linią obrony i że wniosek dowodowy może być składany w każdym, nawet długim czasie po zdarzeniu.
Powyższe nie oznacza jednak, by treść wyjaśnień i czas zgłoszenia wniosków dowodowych były wyłączone spod oceny sądu. Jedynie, gdy oskarżony odmawia składania wyjaśnień i milczy, to sam ten fakt nie może powodować negatywnej oceny, ale jeżeli decyduje się na składanie wyjaśnień, to ich treść podlega stosownej ocenie, jak każdy inny dowód. Podobnie, decydując się na późne zgłoszenie wniosku dowodowego należy liczyć się, że taka okoliczność niezależnie od meritum zostanie poddana ocenie. Uprawnienie do zgłaszania wniosku w każdym czasie (z zastrzeżeniem treści art. 171 § 1 pkt 5 k.p.k.), nie oznacza bowiem wyłączenia oceny czasu zgłoszenia wniosku. Jest to aktualne także w sytuacji, gdy miały miejsce zaniedbania ze strony organów ścigania i owe wnioski dowodowe oskarżonego stanowią (również uczynione po dłuższym czasie) swoiste naprawienie owych nieprawidłowości.
Podsumowując, zgłaszający wnioski dowodowe w dłuższym czasie od zdarzenia (a tym bardziej po kilku latach) musi zakładać, że fakt ten będzie podlegał ocenie. Nie sposób bowiem przyjąć, by pozostało to okolicznością obojętną i nie miało żadnego znaczenia. Ocena ta musi mieścić się w regułach jej dokonywania i nie może być pozbawiona przymiotu swobodnej.
Postanowienie SN z dnia 17 listopada 2004 r., III KK 69/04
Standard: 46911 (pełna treść orzeczenia)