Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Współwłasność w częściach ułamkowych

Współwłasność w częściach ułamkowych; współwłasność łączna (art. 196 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

We współwłasności ułamkowej ułamek określa idealny zakres praw współwłaściciela, nie mający nic wspólnego z konkretnymi częściami fizycznymi rzeczy. Tak rozumiany udział we współwłasności, jako prawo majątkowe, podlega dziedziczeniu z mocy art. 922 k.c., a w sprawie o dział spadku jest przedmiotem ustaleń sądu co do jego stanu i wartości (art. 684 k.p.c.). Wartość tak rozumianego udziału we współwłasności obejmuje tylko wartość określonego idealnie (ułamkowo) zakresu praw współwłaściciela do rzeczy i nic ponadto. 

Postanowienie SN z dnia 4 października 2002 r., III CKN 521/01

Standard: 46438 (pełna treść orzeczenia)

Przedmiotem prawa każdego ze współwłaścicieli jest cała rzecz, a nie udział, który określa zakres uprawnień (obowiązków) przysługujących każdemu ze współwłaścicieli ze względu na wspólną rzecz.

Stanowiąc, że udział jest miernikiem uprawnień przysługujących każdemu ze współwłaścicieli, ustawa dodatkowo precyzuje to uprawnienie przez zastrzeżenie, że do użytkowania i korzystania z rzeczy współwłaściciel uprawniony jest tylko w takim stopniu, który nie niweczy takich samych uprawnień drugiego współwłaściciela.

Postanowienie SN z dnia 18 lipca 2002 r., IV CKN 1226/00

Standard: 52733 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 186 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46437

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50073

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.