Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Współuczestnictwo konieczne i jednolite w sprawie o wyłączenie wspólnika spółki z o.o.

Wyłączenie wspólnika ze spółki przez sąd z ważnych powodów (art. 266 k.s.h.) Współuczestnictwo konieczne i jednolite w poszczególnych sprawach

Żądania wyłączenia wspólnika ze spółki na podstawie art. 266 k.s.h. stanowi o powstaniu na płaszczyźnie prawa procesowego współuczestnictwa w sporze, mającego charakter współuczestnictwa materialnego jednolitego koniecznego, z którego wynika, że cofnięcie pozwu przez jednego ze wspólników wymaga dla swej skuteczności zgody pozostałych wspólników tej spółki (art. 72 § 1 pkt 1 i § 2, art. 73 § 2 k.p.c.). Współuczestnictwo jednolite, a tym bardziej współuczestnictwo jednocześnie konieczne nie pozwala na wydanie różnych rozstrzygnięć w stosunku do poszczególnych współuczestników, tak od strony merytorycznej, jak formalnej.

Wyrok SN z dnia 5 lutego 2014 r., V CSK 156/13

Standard: 46213 (pełna treść orzeczenia)

Współuczestnictwo powodów w sprawie o wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest współuczestnictwem koniecznym i jednolitym.

Ustawa przyznając uprawnienie do żądania wyłączenia wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wszystkim pozostałym wspólnikom - byleby działali razem, a ich udziały przedstawiały więcej niż połowę kapitału zakładowego - ustanawia łączną legitymację procesową po stronie czynnej, na gruncie procesu tworzącą więź w postaci współuczestnictwa koniecznego. Mamy więc tutaj do czynienia ze współuczestnictwem koniecznym wynikającym wprost z przepisu ustawy, przy czym należy zaznaczyć, że jakkolwiek art. 72 § 2 k.p.c. zdaje się wskazywać na możliwość występowania tego rodzaju współuczestnictwa tylko po stronie biernej, to jednak jest ono dopuszczalne również po stronie powodowej (por. np. art. 195 § 1 k.p.c.).

Wyrok, jaki ma zapaść w sprawie zainicjowanej żądaniem wyłączenia wspólnika ze spółki, musi dotyczyć niepodzielnie wszystkich współuczestników. To jasne, gdyż niepodobna dopuścić do sytuacji, w której w odniesieniu do niektórych powodów zapadłby wyrok uwzględniający powództwo, a więc wyłączający pozwanego wspólnika ze spółki, natomiast w odniesieniu do innych - oddalający. A zatem istota stosunku spółki oraz relacji zachodzących między wspólnikami sprawia, że współuczestnictwo, o jakim mowa, jest także współuczestnictwem jednolitym (art. 73 § 2 k.p.c.; por. postanowienie SN z dnia 28 lutego 1991 r. II CZ 277/90).

Wyrok SN z dnia 19 marca 1997 r., II CKN 31/97

Standard: 46196 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.