Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Związek stowarzyszeń (art. 22 pr.s.)

Prawo o stowarzyszeniach

Stosownie do art. 6 u.s., kluby sportowe, w liczbie co najmniej 3, mogą tworzyć związki sportowe. Związek sportowy działa w formie stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń. W związku z przyjętym przez ustawodawcę modelem regulacji prawnej działania związków sportowych, stosuje się do nich ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r.- Prawo o stowarzyszeniach.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 p.s., stowarzyszenia w liczbie co najmniej trzech, mogą założyć związek stowarzyszeń. Założycielami i członkami związku mogą być także inne osoby prawne, z tym że osoby prawne mające cele zarobkowe mogą być członkami wspierającymi. Zgodnie z ust. 2. do związków, o których mowa w ust. 1. stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 p.s. stowarzyszenie (związek stowarzyszeń) podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, o ile przepis ustawy nie stanowi inaczej, zaś zgodnie z art. 16 p.s. sąd rejestrowy wydaje postanowienie o zarejestrowaniu stowarzyszenia (związku stowarzyszeń) po stwierdzeniu, że jego statut jest zgodny z przepisami prawa i założyciele spełniają wymagania określone ustawą. 

Postanowienie SN z dnia 23 maja 2018 r., IV CSK 254/17

Standard: 45857 (pełna treść orzeczenia)

Artykuł 22 ust. 1 tej ustawy pozwala mianowicie na tworzenie związku stowarzyszeń, który może skupiać w zasadzie stowarzyszenia, ale również inne poza stowarzyszeniami osoby prawne nie mające celów zarobkowych. Zgodnie z brzmieniem wyżej wymienionego przepisu stowarzyszenia w liczbie co najmniej 3 mogą założyć związek stowarzyszeń. Charakterystycznym jest, że art. 22 ust. 1, określający warunki stowarzyszania się osób prawnych, przewiduje łagodniejsze kryterium liczbowe (3) niż art. 9 ustawy dotyczący stowarzyszania osób fizycznych (15).

To zróżnicowanie jest w pełni uzasadnione, gdyż osoby prawne są podmiotami wyposażonymi w stosowną strukturę organizacyjną i dysponują z reguły większym zasobem sił i środków niż osoby fizyczne, toteż łatwiej im osiągać założone cele nawet przy mniejszej ich liczbie.

Przedstawione zróżnicowanie wymagań dotyczących liczby członków założycieli stowarzyszenia osób fizycznych, o których mowa w art. 22, wskazuje samo w sobie na niestosowność sięgania do wymagań zawartych w art. 9 omawianej ustawy przy tworzeniu stowarzyszenia gmin, będących przecież osobami prawnymi.

Uchwała SN z dnia 30 kwietnia 1993 r., III CZP 48/93

Standard: 45914 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.