Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Roszczenie z art. 59 k.c. przeciwko rzekomemu spadkobiercy (art. 1029 k.c.)

Ochrona dziedziczenia; roszczenie o wydanie spadku (art. 1029 k.c.) Bezskuteczność względna umowy na podstawie art. 59 k.c.

W orzecznictwie przyjęto, że spadkobiercy nie przysługuje, oparte na art. 59 k.c., roszczenie o uznanie za bezskuteczną umowy zbycia nieruchomości przez osobę, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, lecz spadkobiercą nie jest (por. wyrok SN z dnia 9 marca 2005 r., II CK 438/04).

Spadkobiercy nie przysługuje, oparte na art. 59 k.c., roszczenie o uznanie za bezskuteczną umowy zbycia nieruchomości przez osobę, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, lecz spadkobiercą nie jest (por. wyrok SN z dnia 9 marca 2005 r., II CK 438/04). Pogląd ten uzasadniono stwierdzeniem, że kolizję między prawami rzeczywistego spadkobiercy a nabywcy w dobrej wierze rozstrzyga art. 1028 k.c., którego treść wskazuje na przyjęcie prymatu pewności obrotu przed względami aksjologicznymi, które przemawiałyby za ochroną spadkobiercy, a nie nabywcy pod tytułem darmym. Podkreślono, że w myśl powyższego przepisu czynność prawna rzekomego spadkobiercy wywołuje również skutki rzeczowe, a roszczenie wydobywcze oparte na prawie własności nie przysługuje w stosunku do osoby, która rzeczą faktycznie włada i jest jej właścicielem.

Uchwała SN z dnia 25 lipca 2019 r., III CZP 12/19

Standard: 45457 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 1028 k.c. wyłącza ochronę uprawnionego na podstawie art. 59 k.c., gdyż roszczenie wydobywcze oparte na prawie własności nie przysługuje w stosunku do osoby, która rzeczą faktycznie włada i jest jej właścicielem.

Zbycie spadku lub przedmiotów należących do spadku również podlega ogólnej regule nieskuteczności zbycia przez nieuprawnionego (nemo plus iuris ...), od której wyjątek ustanowiono w art. 1028 k.c. Zawarta w nim dyspozycja stanowi o „nabyciu prawa” przez osobę trzecią. Nie budzi wątpliwości, że pod tym określeniem kryje się również nabycie przedmiotów należących do spadku (wg. określenia z art. 1029 § 1 k.c.), będących rzeczami.

Wyrok SN z dnia 9 marca 2005 r., II CK 438/04

 

Standard: 36975 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.