Statutowa likwidacja fundacji
Likwidacja fundacji (art. 15 u.f.)
Pogląd o dopuszczalnej statutowej likwidacji fundacji, na którą powołuje się skarżąca, wynika z art. 15 ust. 2, a ściślej z jego sformułowania: jeżeli statut nie przewiduje likwidacji fundacji". Z tego bowiem sformułowania a contrario wynika, że statut może przewidywać likwidację fundacji. Poglądu tego nie podważa zaniechanie zamieszczenia w art. 5 ust. 1 zdanie 2 ustawy wyraźnego postanowienia w przedmiocie statutowej likwidacji fundacji, gdyż, co jest oczywiste, dokonane w tym przepisie wyliczenie ma charakter przykładowy.
Artykuł 15 ust. 2 ustawy, przewidując możliwość statutowej likwidacji fundacji, wskazuje między innymi na podstawy uzasadniające wszczęcie postępowania likwidacyjnego wymienione w jego ust. 1. Niezależnie od tego przepisu, podstawy prawne utraty osobowości prawnej mogą być określone w innych przepisach ustawy (art. 15 ust. 3). Statut fundacji nie może więc określać innych podstaw utraty osobowości prawnej przez fundacje niż wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy.
Ustawa nie precyzuje zasad, według których toczy się to postępowanie. Z art. 15 ust. 1 in fine wynika, że fundacja podlega likwidacji w sposób wskazany w statucie. Innymi słowy statut może regulować (precyzować) zasady statutowej likwidacji fundacji. W przypadku braku tego rodzaju postanowień statutowych oraz w przypadku przymusowej likwidacji fundacji zachodzi konieczność odpowiedniego stosowania innych ustaw regulujących tę problematykę.
Powielenie w statucie wymienionych w art. 15 ust. 1 ustawy podstaw prawnych utraty jej osobowości prawnej nie jest uregulowaniem sposobu jej likwidacji. Zgodzić się można z poglądem, że w wypadkach istniejących luk w statucie fundacji, nie można wykluczyć stosowania odpowiedniego przepisów Prawa spółdzielczego bądź Prawa o stowarzyszeniach.
Postanowienie SN z dnia 8 lutego 2000 r., I CKN 416/98
Standard: 44981 (pełna treść orzeczenia)