Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Organy fundacji

Zarząd fundacji (art. 10 u.f.)

Wyświetl tylko:

Przepis art. 5 ust. 1 w związku z art. 10 ustawy o fundacjach przewiduje tylko jeden organ obligatoryjny fundacji, a mianowicie zarząd. W porównaniu z innymi osobami prawnymi działającymi w Polsce, w tym m.in. ze spółkami kapitałowymi, jest to rozwiązanie niestandardowe, gdyż większość osób prawnych ma dwa lub więcej organów obligatoryjnych. Statut fundacji może jednak przewidywać możliwość utworzenia również i innych organów, takich jak m.in. rada nadzorcza, rada fundacji, czy rada fundatorów. 

Wyrok SO Warszawa - Praga w Warszawie z dnia 6 lutego 2019 r., VII U 1033/18

Standard: 45081 (pełna treść orzeczenia)

Fundacja, aby mogła występować w obrocie prawnym i wypełniać należycie przypisane jej cele, powinna mieć odpowiednie organy oraz najbardziej dla niej odpowiednią strukturę organizacyjną. Przez pojęcie organów fundacji rozumie się centrum jej funkcjonowania, natomiast przez pojęcie organizacji - zakres kompetencji przekazywanych poszczególnym jej organom.

Problematyka organów i struktury organizacyjnej fundacji została uregulowana jedynie w art. 10 w związku z art. 6 ust. 1 zdanie 1 ustawy. Zgodnie z jego treścią fundacja powinna mieć zarząd, który kieruje jej działalnością oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Organ ten może być jedynym organem fundacji. Nie stanowi to jednak reguły. Poza tym uregulowaniem ustawa nie zawiera żadnych dalszych wskazań, między innymi co do składu i organizacji zarządu, sposobu powoływania jego członków oraz obowiązków i uprawnień tego organu i jego członków. Rozstrzygnięcia w tym zakresie powinny znaleźć się w statucie.

Postanowienie SN z dnia 8 lutego 2000 r., I CKN 416/98

Standard: 44979 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.