Ustanowienie fundacji przez pełnomocnika
Oświadczenie o ustanowieniu fundacji (art. 3 u.f)
Oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji fundator może złożyć również przez pełnomocnika.
Z mocy art. 95 § 1 i 2 k.c. czynności prawnej można dokonać przez przedstawiciela, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie albo wynikających z właściwości czynności prawnej; czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednie dla reprezentowanego.
Ustawy znają wiele wyjątków od zasady dopuszczalności dokonania czynności prawnej przez przedstawiciela (np. w kodeksie cywilnym art. 899, 930, 944 § 2, art. 1010; w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym art. 73, 74; w prawie spółdzielczym z 1982 r. art. 32 § 2). Wyjątku takiego nie przewiduje natomiast ustawa o fundacjach.
Sformułowania ustawy, że "w oświadczeniu woli o ustanowieniu fundacji fundator powinien wskazać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację" (art. 3 ust. 2), lub że "fundator ustala statut fundacji (art. 5 ust. 1), nie dają podstawy do wprowadzenia takiego wyjątku. Za takim poglądem zdaje się przemawiać również to, że fundator może odstąpić od osobistego ustalenia statutu i upoważnić do jego ustalenia inną osobę fizyczną lub prawną (art. 6 ust. 1 cyt. ustawy).
Postanowienie SN z dnia 8 grudnia 1992 r., I CRN 182/92
Standard: 44871 (pełna treść orzeczenia)