Likwidacja fundacji
Likwidacja fundacji (art. 15 u.f.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wskazana ustawa w art. 15 ust. 1 ściśle reguluje przypadki, po zaistnieniu których fundacja ulega likwidacji. Do nich zalicza się osiągnięcie celu, dla którego fundacja była ustanowiona, lub wyczerpanie środków finansowych i majątku fundacji.
Statut fundacji powinien określać sposób przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
Przyjęcie zasad obowiązujących i wyraźnie uregulowanych w innych aktach prawnych, na przykład kodeksie spółek handlowych, ustawie o przedsiębiorstwach państwowych, prawie spółdzielczym itd. - w odniesieniu do fundacji - może mieć miejsce przez odpowiednie, a więc modyfikowalne ich zastosowanie (por. także postanowienie SN z 8 lutego 2000 r., I CKN 416/98) W literaturze dostrzega się możliwość stosowania w drodze analogii przepisów prawa spółdzielczego, prawa o stowarzyszeniach, kodeksu spółek handlowych.
Wyrok SO w Olsztynie z dnia 21 stycznia 2014 r., IX Ca 760/13
Standard: 45234 (pełna treść orzeczenia)
Można wyobrazić sobie i usprawiedliwić sytuację, gdy wyczerpanie majątku fundacji zbiega się z realizacją jej celu albo jest skutkiem pierwotnego braku dostatecznych środków na realizację jakichś statutowych celów powta-rzalnych, aczkolwiek dowodziłoby to skądinąd strukturalnej wadliwości oświadczenia ustanawiającego fundację (nieadekwatność celów i środków na ich realizację), a tym samym bezzasadności jej wpisu do rejestru sądowego. W innych natomiast przypadkach ewentualne wyczerpanie majątku świadczy o rażącym niedopełnieniu przez zarząd fundacji obowiązku dbałości o integralność jej kapitału założycielskiego.
Uchwała SN z dnia 13 marca 2002 r., III ZP 21/01
Standard: 44944 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 44980
Standard: 44984
Standard: 44937