Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC (art. 84 UFG i PBUK)

Kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia (art. 84 - 95 UFG i PBUK)

Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu (art. 29 ust. 1 pkt 1).

Jeżeli osoba kontrolowana nie okaże dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, organ przeprowadzający kontrolę, o ile nie ma informacji z centralnej ewidencji pojazdów potwierdzającą zawarcie tej umowy, zawiadamia o tym Fundusz w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia lub zakończenia kontroli (art. 87 ust. 1 i 1a).

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę, w wysokości określonej według zasad wskazanych w ustawie (art. 88).

Po przeprowadzeniu kontroli przez Fundusz lub po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w art. 87, Fundusz wzywa osoby obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty, o której mowa w art. 88 ust. 1, albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie w roku kontroli obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W przypadku przedstawienia dokumentów opłaty nie pobiera się. Opłata staje się wymagalna następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa wyżej, jeżeli zobowiązany nie udokumentował zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, lub nie wniósł powództwa do sądu powszechnego (art. 90 ust. 1, 3 i 4).

Do egzekucji opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, z tym, że tytuł wykonawczy wystawia Fundusz. Egzekucję tę stosuje się, jeżeli:

1) należność z tytułu opłaty wynika z wezwania do zapłaty, o którym mowa w art. 90 ust. 1, w stosunku do którego zobowiązany nie wystąpił z powództwem do sądu powszechnego, zgodnie z art. 10 ust. 2, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, albo

2) sąd ustalił prawomocnym orzeczeniem istnienie obowiązku ubezpieczenia.

Od postanowień wydanych przez Zarząd Funduszu w toku postępowania egzekucyjnego w administracji służy odwołanie do Rady Funduszu (art. 91 ust. 1, 2 i 3).

Wyrok NSA z dnia 5 września 2018 r., I GSK 1801/18

Standard: 44643 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.