Forma dokumentu do wpisu prawa osobistego lub roszczenia (art. 32 ust. 2 u.k.w.h.)
Forma dokumentu do wpisu ograniczonego prawa rzeczowego albo prawa osobistego lub roszczenia (art. 32 u.k.w.h.)
Stosownie do art. 16 ust. 1 u.k.w.h. w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych w księdze wieczystej, poza prawami rzeczowymi, mogą być ujawnione prawa osobiste i roszczenia. W szczególności mogą być ujawnione prawo najmu lub dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia (art. 16 ust. 2 pkt 1 u.k.w.h.).
Zgodnie z art. 32 ust. 2. zd. 1 u.k.w.h., do wpisu prawa osobistego lub roszczenia wystarcza dokument obejmujący oświadczenie woli właściciela o ustanowieniu tego prawa albo obejmujący zgodę na wpis roszczenia. Takim dokumentem jest niewątpliwie umowa dzierżawy z dnia 30 grudnia 2002 r. z podpisami notarialnie poświadczonymi znajdująca się w aktach i dokumentach księgi wieczystej KW nr [...].
Postanowienie SN z dnia 16 stycznia 2014 r., IV CSK 189/13
Standard: 66576 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z wyrażoną w art. 31 ust. 1 k.w.h. zasadą, podstawą wpisu może być dokument odzwierciedlający w całości zdarzenie powodujące zmianę stanu prawnego, który podlega ujawnieniu w księdze wieczystej. W odniesieniu do wpisów praw osobistych lub roszczeń warunek ten uległ złagodzeniu albowiem zgodnie z art. 32 ust. 2 k.w.h. do tych wpisów wystarcza dokument obejmujący zgodę na wpis roszczenia. Jednak i w tych wypadkach dokumenty te muszą spełniać, przewidziane w art. 31 ust. 1 k.w.h., wymagania co do formy z podpisem notarialnie poświadczonym lub innej formy przewidzianej w przepisach szczególnych. Tych warunków nie spełnia zaświadczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego pochodzące od organu, przed którym toczy się to postępowanie.
Postanowienie SN z dnia 16 maja 2013 r., V CSK 296/12
Standard: 44284 (pełna treść orzeczenia)