Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedłużenie okresu stosowania tymczasowego aresztowania w razie zwrotu sprawy prokuratorowi

Przedłużenie okresu stosowania tymczasowego aresztowania (art. 263 k.p.k.) Zwrot sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego (art. 339 § 3 pkt 3a; art. 344a § 1; art. 396a k.p.k. k.p.k.) Właściwość i postępowanie w przedmiocie środka zapobiegawczego(art. 250 k.p.k.)

Sądem właściwym do przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania trwającego dłużej niż rok, ale nie przekraczającego okresów, o których mowa w art. 222 § 3 k.p.k. [ art. 263 § 3 k.p.k.], jest sąd przed którym toczy się postępowanie także wtedy, gdy równocześnie podejmuje decyzję o zwrocie sprawy prokuratorowi do uzupełnienia postępowania przygotowawczego.

Postanowienie o zastosowaniu (lub przedłużeniu stosowania) tymczasowego aresztowania w postępowaniu sądowym może być, aż do upływu okresu, na który środek ten zastosowano, podstawą pozbawienia wolności także w postępowaniu przygotowawczym, do którego uzupełnienia sprawa została przez sąd zwrócona.

Okres tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym powinien być liczony łącznie, ale z wyłączeniem okresu od chwili wniesienia aktu oskarżenia do chwili uprawomocnienia się postanowienia o zwrocie sprawy prokuratorowi.

Nie byłoby sensowne włączanie do okresu tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym także czasu, w którym sprawa znajdowała się w sądzie na skutek wniesienia aktu oskarżenia, gdyż prokurator, będący gospodarzem postępowania przygotowawczego, pozbawiony był możliwości skutecznego wpływania na sprawność postępowania w fazie jurysdykcyjnej.

Uchwała SN z dnia 20 listopada 1997 r., I KZP 27/97

Standard: 42942 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.