Odpowiedzialność instruktora nauki jazdy na podstawie art. 180 k.k. i art. 87 k.w.
Pełnienie czynności przez nietrzeźwego dyspozytora ruchu (art. 180 k.k.) Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu ( art. 87 k.w.)
Instruktor nauki jazdy, udzielając w stanie nietrzeźwości nauki jazdy, wyczerpuje swoim zachowaniem znamiona przestępstwa z art. 147 § 1 k.k. [art. 180 k.k.].
Udzielanie praktycznej lekcji przez instruktora nauki jazdy związane jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów. Działanie sprawcy nie musi być nacelowane na zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pojazdów, lecz wystarczy, aby jego czynności związane były bezpośrednio z zapewnieniem tego bezpieczeństwa.
Za bezpieczeństwo jazdy w trakcie nauki odpowiadaudzielający lekcji instruktor, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa w tym zakresie jest związane z jego czynnościami bezpośrednio.
Udzielanie instruktażu nauki jazdy polegać może albo na "współkierowaniu" pojazdem wyposażonym w dodatkowe urządzenia umożliwiające bezpośrednią ingerencję w kierowanie przez kursanta, albo na nadzorowaniu spoza pojazdu manewrów wykonywanych przez tegoż kursanta.
Zachowanie instruktora nauki jazdy inaczej musi być oceniane w sytuacji, gdy polega na "współkierowaniu" pojazdem w stanie nietrzeźwości, inaczej zaś, gdy sprowadza się do innych czynności podejmowanych w tym stanie w ramach instruktażu. W pierwszym przypadku oceniane być musi jako wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w., co jednak nie stoi na przeszkodzie uznaniu, że jednocześnie zachowanie to wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 147 § 1 k.k. [art. 180 k.k.] w ramach tak zwanego idealnego zbiegu przestępstwa z wykroczeniem (art. 10 § 2 k.w.). W drugim przypadku zachowanie instruktora podlega jedynie ocenie przez pryzmat art. 147 § 1 k.k. [art. 180 k.k.].
Wyrok SN z dnia 27 maja 1997 r., V KKN 268/96
Standard: 42925 (pełna treść orzeczenia)