Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie mieszkania w rozumieniu art. 132 § 2 k.p.k.

Sposoby doręczeń w postępowaniu karnym (art. 132 k.p.k.)

W rozumieniu art. 117 § 2 k.p.k. [art. 132 § 2 k.p.k.]mieszkaniem jest każde miejsce, w którym adresat przebywa z zamiarem dłuższego - a nie krótkotrwałego tylko - pobytu, umożliwiającego doręczenie mu pisma.

Skuteczność doręczenia zastępczego nie zależy od innych jeszcze - poza wymienionymi - cech mieszkania i pobytu. Organ procesowy nie ma więc obowiązku ustalania, czy wskazany przez stronę adres jest adresem miejsca stałego zamieszkania (umożliwiającego dokonanie doręczenia zastępczego), czy miejsca okresowego pobytu (czyniącego takie doręczenie - według twierdzenia zawartego w kasacji - nieskutecznym).

Zaakceptowanie poglądu wyrażonego w kasacji byłoby więc wyrażeniem zgody na nieracjonalne uzależnienie możliwości doręczania pism od pozaprocesowych i całkiem nieistotnych kryteriów - i to z ignorowaniem woli adresata wtedy, kiedy we własnym interesie podał organowi procesowemu adres miejsca pobytu.

Należy zatem przyjąć, że nie tylko miejsce zamieszkania, lecz także miejsce pobytu, może być miejscem umożliwiającym zarówno dokonanie doręczenia zastępczego, jak i pozwalającym uznać - przy spełnieniu ustawowych warunków - pismo za doręczone.

Wyrok SN z dnia 8 listopada 1996 r., II KKN 104/96

Standard: 42892 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.