Pokrzywdzony na tle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Pokrzywdzony w postępowaniu karnym (art 49 k.p.k.)
Kwestia legitymacji procesowej do występowania w procesie karnym w charakterze pokrzywdzonego musi być na tle ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych badana przy uwzględnieniu okoliczności, czyje prawa zostały naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.
Wspomniana ustawa gwarantuje prawa autorskie majątkowe i osobiste, między innymi do utworu muzycznego (art. 1 ust. 2 pkt 7 oraz art. 16-18 ustawy), niezależnie zaś od tego, prawa pokrewne do artystycznych wykonań i fonogramów (art. 85 i nast. ustawy). Prawa te przysługują różnym podmiotom.
Organizacje zbiorowego zarządzania mają legitymację procesową do zarządzania i ochrony w odniesieniu do pól eksploatacji objętych zbiorowym zarządzaniem i w tym zakresie domniemywa się ich legitymację procesową. Mogą zatem reprezentować w procesie zarówno twórców, jak i producentów i artystów wykonawców, których prawa autorskie lub prawa pokrewne zostały naruszone. Wszystkie te podmioty mogą bowiem być zrzeszone w tych organizacjach.
Postanowienie SN z dnia 19 lutego 1997 r., I KZP 31/96
Standard: 42891 (pełna treść orzeczenia)