Odpowiedzialność za cytat cudzej wypowiedzi
Odpowiedzialność za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego i reklamowego (art. 37 Pr.Pras.) Zniesławienie - pomówienie (art. 212 k.k.) Ochrona godności, czci dobrego imienia Przesłanki ochrony dóbr osobistych
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zacytowanie zarzutu postawionego przez kogoś innego jest formą jego rozpowszechnienia, także wtedy, kiedy wyraźnie zaznaczone zostało, że nie jest to własne stanowisko autora publikacji. Istotne jest, czy z publikacji wynika, że powodowi, wskazanemu z imienia i nazwiska, przypisuje się zachowania przynoszące ujmę jego dobremu imieniu. Bezprawność takiej informacji usunęłoby wykazanie, że zarzut był prawdziwy, nie zaś wykazanie, że został postawiony.
Wyrok SN z dnia 8 marca 2013 r., III CSK 189/12
Standard: 68786 (pełna treść orzeczenia)
W zakresie spraw publicznych cytujący cudzą wypowiedź zwolniony jest z odpowiedzialności karnej za zniesławienie. Oczywiście, nie wyłącza to ewentualnej odpowiedzialności osoby cytowanej. Brak odpowiedzialności za zniesławienie osoby przytaczającej tylko cudzą wypowiedź w sprawach publicznych następuje jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków.
Po pierwsze, zwolnienie od odpowiedzialności, o którym mowa, odnosi się do cytowania wypowiedzi innych osób, przez co należy rozumieć wypowiedzi nieanonimowe.
Po drugie, wypowiedzi te mają być rzeczywistymi cytatami. Po trzecie, zasadniczym warunkiem zwolnienia cytującego od odpowiedzialności karnej za zniesławienie jest to, by przytaczanie wypowiedzi miało charakter informacji o sprawach publicznych.
Do spraw publicznych natomiast należą przede wszystkim wypowiedzi tzw. osób publicznych, tj. polityków, posłów i senatorów, radnych, funkcjonariuszy rządowych i samorządowych, a także osób będących lub aspirujących do bycia autorytetami moralnymi lub religijnymi. Dotyczy to również wypowiedzi kandydatów na stanowiska państwowe i samorządowe, zwłaszcza obsadzane w drodze wyborów; wypowiedzi o osobach publicznych, o instytucjach publicznych, partiach politycznych oraz o działających w sferze publicznej organizacjach, wypowiedzi padające w trakcie wydarzeń publicznych, a także wypowiedzi padające w związku z takimi wydarzeniami.
Postanowienie SN z dnia 30 września 2009 r., II KK 110/09
Standard: 14021 (pełna treść orzeczenia)