Wypadek mniejszej wagi występku o charakterze chuligańskim
Wymiar kary za występek o charakterze chuligańskim (art. 57a k.k.) Wypadek mniejszej wagi
Stale wzrastającą ilość popełnionych przestępstw z art. 119 § 1 k.k. i art. 257 k.k., czyni zjawiska dyskryminujące niezwykle groźne społecznie. Ilość tego typu przestępstw wzrasta co wymaga m.in. stosowania surowej represji karnej w celu powstrzymania innych potencjalnych przestępców. Wobec wzrostu przestępczości na tle dyskryminacji, należy uznać to zjawisko za groźne społecznie i właściwie dopasować do niego środki represji karnej, ukształtowanej w oparciu o zasadę sędziowskiego wymiaru kary z art. 53 k.k., by osiągnąć cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do sprawców oraz społeczne oddziaływanie kar, zapewniające skuteczną walkę ze zjawiskiem dyskryminacyjnym.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 8 lipca 2021 r., II AKa 119/21
Standard: 75744 (pełna treść orzeczenia)
Chuligański charakter występku jest okolicznością podwyższającą stopień jego społecznej szkodliwości. Ustawodawca dał temu wyraz w art. 57a § 1 k.k. nakazując sądowi wymierzenie kary w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Prowadzi to do konkluzji, iż popełnienie występku o charakterze chuligańskim wyklucza możliwość zakwalifikowania tego występku jako wypadku mniejszej wagi.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 29 września 2010 r., II AKa 270/10
Standard: 42822 (pełna treść orzeczenia)