Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wykroczenia przeciwko innym przepisom Prawa o ruchu drogowym

Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie w ruchu (art. 97 k.w.)

Przepis art. 97 k.w. ma charakter blankietowy i obejmuje różnorodne zachowania związane z naruszeniem przepisów o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych. Natomiast dopełnienia znamion tego wykroczenia należy szukać w innych aktach prawnych określających zachowania godzące w bezpieczeństwo lub porządek ruchu na drogach. Dlatego też art. 97 k.w. można określić jako przepis dopełniający, a nie zastępczy, gdyż z jego dyspozycji wynika, iż odpowiedzialnością za wykroczenie objęte są inne niż wymienione w art. 84 – 96a k.w. (Rozdział XI) wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji [wyrok SN z dnia 11 października 2000 r., IV KKN 250/00].

Użyty w art. 97 k.w. zwrot „innym przepisom” obejmuje nie tylko przepisy związane z porządkiem i bezpieczeństwem ruchu na drogach, które zostały zamieszczone w Rozdziale 5 ustawy, ale także dotyczące bezpieczeństwa lub porządku ruchu na drogach publicznych zawarte w innych rozdziałach omawianej ustawy, w tym także w Dziale III Rozdział 2 odnośnie do warunków dopuszczenia pojazdów do ruchu. Dlatego też art. 97 k.w., jako przepis blankietowy, zostanie wypełniony w wypadku naruszenia przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym wówczas, gdy nastąpi naruszenie innych niż stypizowane w art. 84 – 96a k.w. przepisów o bezpieczeństwie lub porządku ruchu i dotyczyć będzie ruchu na drogach publicznych. 

Postanowienie SN z dnia 29 czerwca 2010 r., I KZP 8/10

Standard: 42395 (pełna treść orzeczenia)

Typizując wykroczenia w tak rozległej dziedzinie, jaką jest bezpieczeństwo i porządek w komunikacji, ustawodawca w art. 84-96a kw określił najistotniejsze wykroczenia przeciwko tej dziedzinie, po czym dodał dopełniający przepis art. 97 kw, w którym zagroził karą za wykroczenia przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie i porządku ruchu.

Wyraz "inna" należy - jak wskazano w doktrynie - rozumieć w ten sposób, że mają to być przepisy inne niż określone w art. 84-96a. Muszą one przy tym dotyczyć bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, a nie innych zagadnień także regulowanych prawem o ruchu drogowym oraz odnosić się do dróg publicznych.

Przepis art. 97 pomyślany został jako przepis dopełniający a nie zastępczy.

Wyrok SN z dnia 11 października 2000 r., IV KKN 250/00

Standard: 44916 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.